Bez jedzenia przeżyjemy miesiąc, bez wody nie dłużej niż 10 dni. Albert Szent-Györgyi – węgierski biochemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny uważa, że najzdrowsza woda powinna być nasycona aktywnym wodorem, bo to on napędza życie. Posiada ona niezwykłe właściwości redukowania wolnych rodników, które od wielu lat mają bardzo złą sławą.

 

Na szczęście w walce z nimi nie jesteśmy bezradni. Naszym sojusznikiem są antyoksydanty (przeciwutleniacze), a wśród nich prym wiedzie woda, ale ta o ujemnym potencjale redox. Pijąc ją będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata

Wodór jest składnikiem wielu związków. W połączeniu z tlenem tworzy wodę. Łączy się łatwo z niemetalami, np. chlorowcami, siarką czy azotem. Na szczególną uwagę zasługują jego liczne połączenia z węglem i tlenem, a więc węglowodany, tłuszcze i białka. Japońscy naukowcy kilkadziesiąt lat temu opracowali metodą wytwarzania alkalicznej wody, wzbogaconej aktywnym wodorem. Jest on najsilniejszym z antyoksydantów. Ujemne jony wodorotlenowe znajdujące się w tej wodzie z łatwością neutralizują wolne rodniki, a podwyższony poziom pH wpływa na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Woda nasycona aktywnym wodorem i ujemny potencjał redox jest porównywalny z potencjałem płynów ustrojowych człowieka.

Reklama

 

Działanie wolnych rodników

Wolne rodniki produkowane są podczas procesu oddychania komórkowego, a także w wyniku oddziaływania m.in. takich czynników, jak zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie UV czy palenie tytoniu. Wolny rodnik to cząsteczka lub jej fragment mający niesparowany elektron. Rodnik dąży do sparowania tego elektronu i utworzenia stabilnego związku. Reaguje ze wszystkim co spotka napotyka na swej drodze, utleniając każdy związek z jakim ma kontakt. W efekcie prowadzi do uszkodzenia DNA i błon komórkowych, co prowadzi do wymarcia komórek oraz przyspiesza proces starzenia się organizmu. Żeby temu zapobiec trzeba mu podsunąć antyutleniacze, czyli słabe cząsteczki, które oddadzą mu swój elektron. Najlepszym antyutleniaczem jest aktywny wodór rozpuszczony w wodzie. Działa jak tarcza antyoksydacyjna, która oddaje elektrony wolnym rodnikom, szybko i skutecznie je neutralizując.

 

Woda, którą pijesz

Większość produktów, które spożywamy na co dzień mocno zakwasza organizm, co negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i jest przyczyną różnych chorób. Żeby przywrócić organizmowi równowagę kwasowo-zasadową, warto pić wodę zasadową (alkaliczną), która ma właściwe pH (większe niż 7). Za pomocą jonizatora w procesie elektrolizy można wytworzyć wodę alkaliczną, w której dominują negatywne jony hydroksylowe OH-, oraz wodę kwaśną, w której dominują pozytywne jony wodorowe H+. W wodzie zasadowej znajdują się jony metali alkalicznych (sód, potas, magnez, wapń), wymagane do neutralizacji pozostałości kwasowych w organizmie człowieka. Woda ta pomaga usuwać toksyny, rozrzedza krew, neutralizuje wolne rodniki i korzystnie wpływa na układ odpornościowy.

 

Potencjał ORP REDOX

REDOX jest międzynarodową nazwą określającą potencjał utleniająco-redukujący cieczy. Wskaźnik REDOX (minusowy) świadczy o właściwościach regenerujących, a wskaźnik REDOX (plusowy) o właściwościach utleniających płynu. Do mierzenia danego potencjału cieczy służy specjalny miernik ORP (z ang. oxidation reduction potential), który wyraża wartości w miliwoltach (mV).

Wskaźnik ORP jest miarą, dzięki której określimy czy dany płyn (ciecz) jest utleniaczem. Im wyższa wartość ORP, tym mocniejszy utleniacz. Takich płynów nie powinno się spożywać. Wskaźnik minusowy natomiast świadczy o właściwościach redukujących cieczy. W wodzie alkalicznej znajduje się negatywny ORP, dlatego też woda przygotowana w jonizatorach wody idealnie nadaje się do spożywania.

 

Generator aktywnego wodoru

Japońscy wynalazcy opracowali generator aktywnego wodoru, który zmienia potencjał oksydoredukcyjny wody z dodatniego na ujemny, nasyca wodę aktywnym wodorem i alkalizuje ją. Potencjał ORP wody dochodzi do -400 mV. Woda ta zawiera ogromną ilość elektronów, które zwraca wolnym rodnikom i tym samym blokuje je, tworząc środowisko sprzyjające odbudowie zdegenerowanej tkanki. Dzięki swojej strukturze molekularnej doskonale przenika przez błonę komórkową i szybko nawadnia, odkwasza i odtruwa organizm. Zakwaszony organizm nie potrafi skutecznie usuwać produktów przemiany materii, co prowadzi do ich nagromadzenia w tkankach, stawach i naczyniach krwionośnych. Spowolniony zostaje proces przemiany materii. Jak wykazały badania, żywe komórki istniejące w środowisku wodnym o silnym działaniu przeciwutleniającym i prawidłowym poziomie pH, potrafią same się zregenerować. Za badania w zakresie hodowli komórek dr Alexis Carrel, francuski chirurg i filozof otrzymał nagrodę Nobla.

Warto również pamiętać, że nie można zacząć pić wody o ujemnym ORP z dnia na dzień. Trzeba to czynić stopniowo. Zbyt gwałtowne oczyszczenie organizmu może spowodować, że w krwiobiegu znajdzie się zbyt dużo wapnia, co zaburzy równowagę z deficytowym magnezem. Należy także uzupełnić niedobór kolagenu, by wzmocnić chrząstkę stawową

 

Uzdrawiające cudowne źródełka

Sława uzdrawiających wód rozchodzi się do dziś lotem błyskawicy. Także Adam Mickiewicz i Eliza Orzeszkowa opisywali zbawcze źródła druskiennickich wód. Patrick Flangan jest pierwszym naukowcem, który wykazał, że słynąca z cudownych uzdrowień woda w Lourdes naładowana jest łatwo dostępnymi elektronami. Dr Gracele Camps Salaberry z Urugwaju przebadał grupę 3673 pacjentów, którzy spożywali wodę z Tlacote i wykazał 90-procentową poprawę ich zdrowia. Z kolei w Niemczech przebadano klinicznie 411 pacjentów z cukrzycą, wykazując 45% poprawę przy stosowaniu wody ze słynnego Nordenau.

Sanetaka Shiraha razem z zespołem japońskich naukowców odkrył w 1998 roku związek między wodą elektrolizowaną, a wodami ogólnie uznawanymi za uzdrawiające. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich cudownych wód był zawarty w nich aktywny wodór, który posiada zdolność wchodzenia w reakcje z aktywnym tlenem – wolnym rodnikiem tworząc cząsteczkę wody. Ma on zdolność redukcji wolnych rodników O2- i OH-, a więc jest silnym antyutleniaczem. Ponieważ aktywny wodór ma szybkość parowania 0,3– 0,7 sekund po wygenerowaniu, wodę tę powinno się pić przy źródle.