Starzenie się skóry zapisane jest w genach, ale możemy ten proces znacznie opóźnić. 50 procent jego przedwczesnych oznak to skutek stylu życia, nieodpowiedniej pielęgnacji skóry, ekspozycji na promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska, zaburzeń snu, niewłaściwej diety i stresu. Co robić, by jak najdłużej zachować naturalnie młody wygląd?

 

Młoda skóra nie ma zmarszczek, bo posiada odpowiednio duże zasoby kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jej jędrność, sprężystość i elastyczność. Zawiera też wystarczającą ilość kwasu hialuronowego, który stanowi naturalny podskórny „wypełniacz”. Bezpośrednią przyczyną powstawania zmarszczek jest proces degradacyjny w głębszych warstwach skóry właściwej. Z każdym rokiem zmniejsza się liczba włókien kolagenowych i elastylowych. Słabnie także ich jakość i ilość składników pobudzających ich naturalną produkcję, np. witamin A, E i C. Są to tzw. „witaminy młodości” chroniące przed wolnymi rodnikami wysuszającymi skórę i osłabiającymi włókna kolagenowe. Najwięcej zmarszczek pojawia się na twarzy, gdyż jest ona najczęściej narażona na bezpośredni kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

 

Rodzaje zmarszczek i przyczyny ich powstawania

  1. Zmarszczki mimiczne
    Pierwsze oznaki starzenia mogą się pojawiać już około 25. roku życia. To tzw. zmarszczki mimiczne, które najczęściej zdradzają nasze emocje. Szczególnie w trakcie śmiechu, który uważany jest za głównego sprawcę powstawania zmarszczek w okolicach ust i oczu. Mogą one pojawiać się na czole, jeżeli często je marszczymy lub mrużymy oczy. Mięśnie w tych okolicach kurczą się i rozkurczają nawet 10 tysięcy razy dziennie. Po wieczornym nałożeniu kremu należy wykonać delikatny masaż skóry twarzy, który przyspieszy krążenie i poprawi dostarczenie składników odżywczych do jej wewnętrznych warstw.
  2. Zmarszczki posłoneczne
    Ich przyczyną jest szkodliwe działanie słońca. Z reguły towarzyszą im przebarwienia lub odbarwienia skóry.
  3. Zmarszczki senne
    Powstają w wyniku ułożenia się skóry podczas snu. Rozprostowują się zazwyczaj po kilku minutach od przebudzenia, ale z upływem czasu, wskutek ciągłego zagniatania skóry mogą utrwalić się w postaci zmarszczek sennych.
  4. Zmarszczki grawitacyjne
    Powodem jest naturalny proces starzenia się skóry.

 

Jak przywrócić skórze blask i młodość?

Zmarszczek nie da się całkowicie zlikwidować, ale istnieją sprawdzone sposoby na ich wygładzenie i wypełnienie, a także na opóźnienie procesów starzenia się skóry. Najlepiej przebadaną i najskuteczniejszą substancją stosowaną w terapii odmładzania skóry jest witamina A. Aby efektywnie zadziałała, musi zostać dostarczona do skóry w postaci retinolu. Krem z tym składnikiem ujędrnia skórę, spłyca zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia i poprawia strukturę skóry. Warto również sięgnąć po koncentrat młodości, czyli serum pod oczy i w okolice ust, którego aktywne składniki nawilżą i odżywią skórę, zredukują długość i głębokość zmarszczek, poprawią jej elastyczność i opóźnią efekty jej starzenia się. Warta polecenia jest innowacyjna formuła kremu z wyciągiem ze śluzu ślimaka, komórek macierzystych z pomarańczy, oleju arganowego i koenzymu Q10. Wyjątkowo bogaty w składniki krem przeciwzmarszczkowy zadziała przeciwstarzeniowo, redukując zmarszczki i zapobiegając powstawaniu nowych.

 

Chłód sprzymierzeńcem zmarszczek

Skóra źle znosi zimno, pod jego wpływem powstają zmarszczki. Jeśli nie otrzyma odpowiedniego wsparcia w postaci kremu, może ulec podrażnieniu i przemarznięciu. Ona również potrzebuje ochrony w postaci kremu na tzw. cebulkę.

Przed wyjściem z domu nałóż najpierw tłusty lub półtłusty krem, a gdy się już wchłonie, odpowiedni dla Twojej skóry podkład. Zasada jest taka: im bardziej masz suchą skórę, im bardziej dotkliwy na zewnątrz jest mróz i im dłużej będziesz przebywać na powietrzu, tym więcej substancji kojących i mających zdolność wiązania wody powinien on zawierać.

Taką zimową kołderkę może stanowić ekstrakt z miodu, gliceryna, oliwa z oliwek czy wyciąg ze słonecznika, które dostarczą skórze natłuszczających lipidów. W dzień stosuj krem z filtrem UV, bo odbijające się od śniegu słońce jest dość zdradliwe i może podrażnić skórę.

B.S.

 

Zmarszczki - miejsca powstawania

 

Żyj Długo