Zima nie była łaskawym czasem dla naszej skóry twarzy. Musieliśmy (a głównie musiałyśmy) zmagać się z zatkanymi porami i blokadą ujść gruczołów, co było spowodowane m.in. nakładaniem warstw tłustych kremów ochronnych i nakrywaniem ich dodatkowo makijażem. Wczesna wiosna wyraźnie to teraz ujawnia. Musimy koniecznie zadbać o oczyszczenie skóry i jej regenerację.

 

Ratunek dla skóry

Oczyszczanie

Aby przywrócić skórze ładny, zdrowy i promienny wygląd, zabieg złuszczania jest wręcz niezbędny. Najskuteczniejszym sposobem jest oczyszczenie i dotlenienie skóry oraz usunięcie martwego naskórka i pozostałości po tłustych kremach. Ponieważ skóra może być trochę osłabiona i podrażniona, warto wybrać peeling enzymatyczny. Uznaje się go za najbardziej delikatną formę złuszczania martwego naskórka. Jest on zalecany szczególnie osobom z wrażliwą skórą.

Peeling enzymatyczny opiera się na naturalnych lub syntetycznych enzymach roślinnych. Rośliny po raz kolejny pokazują swoją siłę. Fitoenzymy skutecznie, choć delikatnie i nieinwazyjnie, rozpuszczają martwe komórki naskórka. Działają bez pocierania skóry, więc zachodzi mniejsze ryzyko podrażnień naskórka.

 

Nawilżanie i odżywianie

Po zabiegu oczyszczającym warto zaaplikować skórze składniki odżywcze, w szczególności nawilżające. Pamiętajmy, że przesuszona skóra odpowiada nadprodukcją sebum. Najbardziej brakuje jej witamin, antyoksydantów i minerałów, które pomogą ją odżywić, zregenerować i odpowiednio nawilżyć. Niezbędne są takie substancje łagodzące, jak alantoina, pantenol czy aloes oraz filtry zapewniające ochronę UV. Wiosenny krem do twarzy powinien mieć lekką konsystencję – najlepsze są te na bazie (znów!) ekstraktów roślinnych.

 

Regeneracja

Jak już wspominaliśmy, skóra twarzy po zimie wymaga oczyszczenia, nawilżenia, odżywienia, dotlenienia i… regeneracji.

Aby przywrócić cerze blask i młody wygląd, dobrze jest sięgnąć po przeciwzmarszczkowe serum Velvetin, które zostało stworzone wcelu intensywnego nawilżenia i uelastycznienia delikatnej skóry, zwłaszcza wokół oczu i ust. Aktywne składniki serum regenerują ją i odżywiają, niwelując zmarszczki i cienie pod oczami. Poprawiają też elastyczność skóry i opóźniają efekty jej starzenia się.

Jednym z najskuteczniejszych zabiegów pielęgnacyjnych na twarz jest stosowanie maseczek, które idealnie nawilżają skórę twarzy i poprawią jej kondycję. Można je przygotować domowym sposobem – nie zajmuje to dużo czasu, a potrafi zdziałać cuda!

 

Ratunek dla włosów

 

Wiosna jest tą porą roku, kiedy szczególnie powinniśmy zadbać o wygląd i kondycję naszych włosów. Po zimie u większości znas są one w opłakanym stanie. Wpływ na to miała częsta zmiana temperatury, wilgoć oraz suche powietrze w pomieszczeniach. Niestety, także nakrycia głowy nie były w stanie należycie ich zabezpieczyć. Do pogorszenia stanu włosów przyczyniały się również problemy zdrowotne, niedobory witamin, hormony, bezruch i nieodpowiednia dieta. Dlatego, podobnie jak w przypadku cery, warto co jakiś czas przejrzeć się w lustrze, by ocenić ich wygląd. Co zrobić, by nadal cieszyć się zdrowo wyglądającymi i zadbanymi włosami?

 

Pielęgnacja

Regenerację włosów warto rozpocząć od prawidłowego mycia głowy. Należy delikatnie myć włosy, nie gnieść ich i nie drapać skóry głowy, gdyż te czynności mogą spowodować pobudzenie gruczołów łojowych, a zatem doprowadzić do nadmiernego przetłuszczania pasm włosów. Po spłukaniu chłodną wodą należy nałożyć delikatny szampon wolny od silnych detergentów. Polecamy Szampon Vilcacora. Jego naturalne aktywne składniki delikatnie myją i pielęgnują skórę głowy (olej babassu), poprawiają stan cebulek i włosów (D-pantenol), mają działanie przeciwutleniające (ekstrakt z vilcacory) i nawilżające (trehaloza). Zapobiegają puszeniu oraz elektryzowaniu się włosów, nadają im połysk i objętość.

 

Odżywianie

Kto jak kto, ale nasze babki wiedziały, co dobre dla włosów. Płukały je wwodzie z cytryną, w deszczówce lub w wywarze z pokrzyw. Napar lub sok zpokrzywy stosowany na włosy to idealny sposób na ich wzmocnienie oraz dodanie im przyjemnego blasku. Od lat w pielęgnacji włosów świetnie sprawdza się także tłoczony na zimno olej z orzecha brazylijskiego. Zapobiega on nadmiernej utracie wilgoci oraz zwiększa ochronę włosów przed utratą koloru. Zawiera również wiele składników odżywczych, m.in. witaminy A i E, będące naturalnymi antyoksydantami przeciwdziałającymi uszkodzeniom skóry i włosów. Na bazie tego oleju wytwarzane są maski odżywcze WAX: do włosów ciemnych, blond i siwych oraz włosów zniszczonych, np. farbowaniem, rozjaśnianiem czy zbyt długim przebywaniem na słońcu.

 

Nawilżanie

Najlepszymi kosmetykami nawilżającymi do włosów są te, które zawierają humektanty, potocznie zwane nawilżaczami. Znakomicie wiążą one wodę, co powoduje utrzymanie na właściwym poziomie wilgotności kosmyków. Humektanty to niezwykle ważne substancje, które przywracają włosom utracony blask i miękkość. Jeżeli w codziennej pielęgnacji nie będziemy stosowali kosmetyków z nawilżaczami, nasze pasma będą przesuszone, łamliwe i matowe.

Aby nawilżyć włosy, nie obciążając ich, warto wybierać kosmetyki, w których składzie znajdują się takie substancje, jak kwas hialuronowy, algi, aloes, gliceryna oraz d-pantenol. Silne właściwości nawilżające ma również miód.

Humektanty należy jednak zawsze stosować wobecności emolientów, które tworzą warstwę ochronną zapobiegającą odparowywaniu wody. Emolienty to różnego rodzaju oleje i inne tłuszcze, np. masło shea, masło jojoba czy oliwa zoliwek.

 

Zadbaj o włosy od środka

Nawyki żywieniowe i tryb życia mają wpływ nie tylko na działanie układu pokarmowego, ale również na stan włosów, skóry i paznokci. Często nie dostarczamy organizmowi z pożywieniem wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych. Aby je uzupełnić, warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety.

Trzeba też zastanowić się nad tym, co jemy i pijemy na co dzień. Zamiast słodyczy wybierajmy przekąski w formie orzechów i nasion. Unikajmy gotowych wysoko przetworzonych dań i słodzonych napojów. Zadbajmy oodpowiednie ilości warzyw i owoców w diecie. Jedzmy sałatki, pijmy świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne. Przynajmniej dwa razy wtygodniu jedzmy ryby. Żelazo, cynk oraz witaminy z grupy B pomogą nam odbudować i zregenerować zniszczone włosy. Warto również pamiętać o zdrowych nawykach. Chodzi głównie o ograniczanie używek (papierosy, alkohol, kawa) i odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda wypłukuje niekorzystne składniki, dzięki czemu umożliwia pełne działanie witamin, składników mineralnych i innych cennych składników odżywczych.

Barbara Szymańska

Żyj Długo