Hormony mają zdecydowany wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Jakiekolwiek zachwianie gospodarki hormonalnej objawia się spadkiem albo wzrostem wagi, nadmiernym owłosieniem, bądź łysieniem, zmiennością nastroju, a także zatrzymaniem miesiączkowania. Jakie mogą być przyczyny rozregulowania gospodarki hormonalnej i jak sobie poradzić z tym schorzeniem?

 

Jeśli kobieta nie jest w ciąży ani nie przechodzi klimakterium takie zaburzenie może mieć różnorakie podłoże, które powinna skonsultować z lekarzem. Uważa się, że duży wpływ na gospodarkę hormonalną mają zmiany w stężeniu hormonów, zmiany poziomu serotoniny w mózgu, nowotwory, czynniki psychiczne (depresja, stres), niedożywienie, wyczerpanie fizyczne, anemia oraz niedobór minerałów i witamin.

 

Przyczyny braku miesiączki

Nieregularne miesiączki zdarzają się fizjologicznie nastolatkom, a także kobietom w okresie okołomenopauzalnym. Zdrowej kobiecie cykl bezowulacyjny może się zdarzyć nie częściej niż raz czy dwa razy w roku. Zaburzenia mogą występować u kobiet drastycznie się odchudzających lub nieracjonalnie się odżywiających oraz zwolenniczek śmieciowego jedzenia. Podobnie organizm może zareagować na nadmiar kilogramów, gdyż kobiety otyłe mogą mieć problem z nadprodukcją kobiecego hormonu – estrogenu.

Reklama

 

Zaburzenia endokrynologiczne

Zaburzenia miesiączkowania w cyklu bezowulacyjnym może wskazywać na zespół policystyczny jajników (PCOS). Towarzyszy mu większe wydzielanie męskich hormonów (testosteronu), hormonu luteinizującego (LH), oraz insuliny. Na USG jajniki są powiększone, z drobnymi pęcherzykami na obwodzie i hiperechogenicznym wnętrzem, tzw. zębem jajnika. Brak miesiączki może wiązać się z mięśniakami macicy, polipami endometrialnymi czy procesami rozrostowymi. Wymagane jest wdrożenie leczenia hormonalnego.

Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą wpływać na zaburzenia miesiączkowania. Hormony tarczycy współdziałają z estrogenami i progesteronem w utrzymaniu prawidłowej czynności macicy. Zaburzenia czynności tarczycy wpływają na zaburzenia okresu, płodności i libido.

Wiele kobiet karmiących piersią nie ma miesiączki, gdyż wydzielany hormon prolaktyna, pobudza produkcję mleka i hamuje wydzielanie hormonów rozrodczych.

 

Jak wspomóc układ hormonalny?

Układ hormonalny to bardzo złożony system, aby prawidłowo funkcjonował jego gospodarka musi być niezachwiana. Hormony to związki chemiczne wytwarzane w organizmie, które podróżują krwiobiegiem pomiędzy tkankami i narządami. Są produkowane z dobrych tłuszczów i cholesterolu. Ich niedobór lub nadmiar może powodować problemy hormonalne. Warto wprowadzić do diety tłuszcze bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3, jednocześnie pamiętając o zachowaniu balansu pomiędzy Omega-3 a Omega6. Starajmy się unikać toksyn korzystając z produktów organicznych i żywności wiadomego pochodzenia, nie skażonej pestycydami i środkami chemicznymi. Korzystajmy z dobrodziejstwa witaminy D, czyli naturalnego promieniowania słonecznego. Powinniśmy budzić się skoro świt, a chodzić spać wraz z zachodem słońca. W dzisiejszych czasach nie wszystkim się to udaje, należy zatem pomyśleć o odpowiedniej suplementacji, by uzupełnić te braki w organizmie.

Godna polecenia jest maca, która jest bogata w fitosterole, minerały i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), dzięki czemu doskonale wpłynie na uregulowanie gospodarki hormonalnej. Również guarana (wpływa na metabolizm tłuszczów, uzupełni niedobory witamin), melatonina (poprawi jakość snu) oraz leptyna (regulator tłuszczu) wpłyną korzystnie na nasz układ hormonalny.