Złamanie nosa to uraz będący najczęściej skutkiem wypadku (między innymi motocyklowego czy rowerowego), upadku lub bójki. Także sportowej walki, na przykład w bokserskim ringu. Wielu sportowców „zaliczyło” taką kontuzję, a pamiątką po niej niekiedy bywa lekko zdeformowany nos.

 

Złamania nosa – podobnie jak i złamania kończyn – mogą być zamknięte lub otwarte. W przypadku złamań zamkniętych nie widać żadnej rany, a jedynie przemieszczenie nosa. Przy złamaniach otwartych przemieszczeniu ulegają części kostne i chrzęstne szkieletu nosa.

 

Objawy złamania nosa:

  • widoczne zniekształcenie
  • przemieszczenie nosa
  • ból
  • krwiak okolicznych tkanek
  • obrzęk nosa
  • bóle głowy
  • krwawienie z nosa
  • zaburzenia węchu
  • łzawienie

Reklama

 

Koniecznie do lekarza!

W razie podejrzenia złamania nosa należy skontaktować się z lekarzem. Może on zlecić wykonanie zdjęcia RTG nosa, a także prześwietlenie czaszki, by sprawdzić, czy nie doszło do urazu również w jej obrębie. Pomoc medyczna jest bezwzględnie konieczna, gdy pojawia się gorączka, krwawienie z nosa, zaczerwienie, obrzęk, ból, wzmożenie ucieplenia w jego obrębie, a tym bardziej, jeśli dochodzi do utraty przytomności i zaburzeń widzenia.

 

Farmakoterapia i pomoc chirurga

Złamania nosa leczy się farmakologicznie i chirurgicznie.

Leczenie farmakologiczne polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyków mających zapobiec rozwinięciu się zakażenia.

Interwencja chirurga obejmuje staranne oczyszczenie rany, opanowanie krwotoku oraz kontrolę brzegów rany i kości nosowych. Przemieszczone fragmenty ustawia się we właściwym położeniu. Następnie zszywa się brzegi rany. Zabiegi te wykonuje się w krótkim znieczuleniu. Ewentualne defekty koryguje się w późniejszym terminie. Czasem wymaga to poddania się nie jednej, lecz kilku operacjom plastycznym.

Podjęcie odpowiedniego leczenia jest ważne nie tylko ze względów kosmetycznych. Fachowe nastawienie złamania (które powinno być wykonane jak najszybciej, najlepiej w ciągu 24 godzin od wystąpienia urazu) i zaopatrzenie nosa prowadzi do przywrócenia jego funkcji i zapobiega utrwaleniu defektów, które mogą skomplikować przyszłą terapię. Eliminuje też ryzyko powikłań, do których należą: skrzywienie przegrody nosa, powstanie zakażonego krwiaka i ropnia oraz zaburzenia węchu.