Zielona kawa ma mniej intensywny smak i zapach od swojej „czarnej” koleżanki. Jest za to o wiele zdrowsza i ma właściwości odchudzające. A wszystko głównie za sprawą kwasu chlorogenowego, którego w zielonej kawie jest szczególnie dużo.

 

Zielona kawa ma inne właściwości niż czarna, dobrze znana zwyczajna kawa. Ziarna zielonej kawy nie są bowiem poddane obróbce termicznej ani fermentacji. Dzięki temu ma prozdrowotne właściwości – między innymi jest trzy razy silniejszym przeciwutleniaczem niż zielona herbata.

 

Smak

Smak zielonej kawy jest łagodniejszy, nieco bardziej kwaskowaty niż kawy czarnej, jest także pozbawiony charakterystycznej goryczki. Przygotowany z niej napój ma również jaśniejszy kolor.

Reklama

 

Skład

Dwa podstawowe składniki zielonej kawy to kwas chlorogenowy i kofeina.

  • Kwas chlorogenowy – to kwas organiczny, antyoksydant, który występuje przede wszystkim w zielonych liściach i owocach kawowca, w karczochach, w głogu, w suszonych śliwkach i w pokrzywie. Jak działa? Obniża wchłanianie cukru w przewodzie pokarmowym, a dzięki temu pobudza organizm do aktywnego korzystania ze swoich własnych zapasów węglowodanów. To skutecznie zapobiega podwyższaniu się poziomu glukozy w surowicy, a przez to także dużym skokom stężenia insuliny. Jest to niezwykle istotne, ponieważ obie te substancje – glukoza i insulina – odpowiadają za gromadzenie się zapasów w komórkach tłuszczowych, czyli za tycie. Kwas chlorogenowy działa także przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
  • Kofeina – to składnik kawy zwiększający wydolność psychiczną i fizyczną. Niweluje uczucie zmęczenia. Dzięki temu można normalnie funkcjonować nawet przy znacznym ograniczeniu kaloryczności posiłków (czyli podczas odchudzania się).

 

Odchudzanie

Zieloną kawę można przygotowywać podobnie jak kawę czarną (jest do kupienia na przykład w sklepach ze zdrową żywnością). Zdaniem dietetyków, by się odchudzić, najlepiej wypijać filiżankę tego napoju przed śniadaniem. Optymalnie można wypić 2–3 filiżanki takiej kawy dziennie.