Naukowcy potwierdzili, że aktywne związki znajdujące się w zielonej herbacie – znanej z silnych właściwości przeciwutleniających – wywierają także wpływ na tkanki oka.
Na łamach „Journal of Agricultural and Food Chemistry” poświęcony temu tematowi. Autorzy – zespół pracujący pod kierunkiem Chi Pui Panga – wskazują, że katechiny (zaliczane wraz z witaminą C, witaminą E, luteiną i zeaksantyną do grupy przeciwutleniaczy) mogą chronić przed jaskrą i wieloma innymi chorobami degeneracyjnymi oczu. Jednak do tej pory nikt nie umiał powiedzieć, czy faktycznie są one transportowane z układu pokarmowego do komórek oka.
Dzięki eksperymentom prowadzonym na laboratoryjnych szczurach pojonych zieloną herbatą zespołowi Panga udało się udowodnić tę tezę. Analiza tkanek oka jasno wykazała, że absorbują one znaczne ilości różnych katechin. I tak siatkówka przyswaja najwięcej galokatechiny, a ciecz wodnista oka – epigalokatechiny. Korzystny wpływ substancji pochodzących z zielonej herbaty na zmniejszenie szkodliwego działania wolnych rodników w oku trwał nawet do 20 godzin. Z artykułu wypływa konkluzja, że spożywanie zielonej herbaty skutecznie chroni oczy przed stresem oksydacyjnym.
Źródło: www.physorg.com