Paznokcie często odzwierciedlają ogólny stan zdrowia. Przebarwienia, kruchość czy łamliwość mogą sygnalizować problemy zdrowotne: choroby nerek, wątroby, płuc czy serca, a nawet chroniczne odwodnienie organizmu i reumatyzm.
Istnieje wiele przyczyn złego stanu paznokci. Wygięcie płytek może być spowodowane kontaktem z detergentami i substancjami chemicznymi (takimi jak proszki, środki czystości, płyny do mycia naczyń czy zmywacze do paznokci). Szkodzi im także częste moczenie i suszenie rąk. Ale to nie wszystko.
Grzybice i zaburzenia hormonalne
Bardzo często nadmierna kruchość paznokci jest spowodowana zakażeniem grzybicą. Płytka paznokcia zmienia wówczas kolor, łamie się i boli. Problemy z paznokciami bywają też objawem innych poważnych dolegliwości, na przykład niedoczynności tarczycy, zaburzeń hormonalnych czy niedożywienia oraz niedoborów niektórych mikroelementów (żelaza, magnezu, cynku czy krzemu).
Zła pielęgnacja
Niekorzystne zmiany w strukturze paznokci często są spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, na przykład niepoprawnie wykonanym manikiurem (niewłaściwe wycinane skórek może spowodować między innymi pofałdowanie płytki paznokciowej) lub nieodpowiednio dobranymi preparatami do paznokci (zmywacz z acetonem). Nie należy też używać metalowych pilników. Zdzierają one paznokcie i nie zamykają płytki, co w konsekwencji powoduje ich rozdwajanie. Pamiętajmy więc, by paznokcie piłować w jedną stronę i zaokrąglać rogi.
Co robić?
W przypadku problemów z łamliwością paznokci należy wprowadzić do diety produkty pełnoziarniste, ryby, jaja, kasze, brązowy ryż i makaron. Powinnyśmy też wybierać produkty, które są cennym źródłem krzemu i cynku, a także witaminy A, C, E oraz witamin z grupy B.
Warto też stosować lakiery utwardzające płytkę. Na stan paznokci dobrze wpływa używanie balsamów i olejków z witaminami, wapniem, magnezem i ekstraktami roślinnymi, które wzmacniają i odżywiają paznokcie. Prace domowe, które wymagają używania detergentów, najlepiej wykonywać w rękawiczkach.
Wygląd paznokci a niektóre schorzenia
- Pionowe bruzdy oznaczają niedobory wapnia i magnezu, a także chroniczne odwodnienie organizmu. Mogą też świadczyć o zaburzeniach rogowacenia zachodzących z wiekiem.
- Wypukłe paznokcie powstają, gdy opuszek palca grubieje, a płytka się uwypukla. Dzieje się tak, gdy układ oddechowy lub układ krążenia nie funkcjonują prawidłowo.
- Drobne zagłębienia są spowodowane zaburzeniami w tworzeniu się płytki paznokciowej. Mogą być też związane z rozwojem łuszczycy lub chorób reumatycznych.
- Poziome bruzdy mogą być wynikiem urazów korzenia (macierzy) paznokcia, powstałych na przykład podczas manikiuru. Jeśli jest ich dużo, świadczy to o niedoborach cynku.
- Białe plamki są najczęściej mikroskopijnymi pęcherzykami powietrza, które dostają się pod płytkę pod wpływem jakiegoś mechanicznego uszkodzenia (na przykład nożyczkami czy cążkami).
- Brązowe lub czarne plamy najczęściej są następstwem złego przepływu krwi pod paznokciem. Jest to zwykle spowodowane uderzeniem lub uciskiem.
- Żółte grube paznokcie bywają objawem przewlekłej choroby płuc, zaburzeń czynności tarczycy albo zakażenia grzybiczego.
- Niebieski kolor sugeruje niedokrwistość lub zaburzenia krążenia.