Zaparcie to zaburzenie przewodu pokarmowego, wskutek którego dochodzi do coraz rzadszych wypróżnień. Norma w tym przypadku jest płynna – może wynosić od trzech defekacji dziennie do trzech tygodniowo, wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Problem tak naprawdę zaczyna się wtedy, gdy zaparciom towarzyszą: bóle przy oddawaniu stolca, krwawienie, utrata masy ciała, bóle brzucha i osłabienie. Wtedy może to być symptom poważnej choroby i konieczna jest wizyta w gabinecie lekarskim.

 

Przyczyn zaparć może być kilka:

  • mogą być one spowodowane chorobą (na przykład cukrzycą, mocznicą, toczniem) lub przyjmowanymi lekami (na przykład przeciwdepresyjnymi);
  • ich podłoże może być psychogenne, co oznacza, że wiążą się z takimi czynnikami, jak pośpiech, skrępowanie, wstyd (dorośli najczęściej odczuwają to podczas urlopu, dzieci – w nowym otoczeniu, przedszkolu czy szkole).
    Wstrzymywanie oddawania stolca może prowadzić do tak zwanych zaparć nawykowych;
  • przyczyną zaparć może być także zespół jelita drażliwego;
  • są też przyczyny czynnościowe, spowodowane na przykład niewłaściwą dietą, spożywaniem żywności wysoko przetworzonej.

Reklama

 

Kto jest najczęściej narażony na tę dolegliwość?

  • osoby po 65. roku życia
  • osoby prowadzące siedzący tryb życia
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią
  • pacjenci przechodzący chemioterapię
  • osoby często podróżujące, zmieniające otoczenie
  • wielbiciele „śmieciowego” jedzenia

 

Długotrwałe zaparcia mogą mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji dla naszego zdrowia:

  • wskutek zalegania resztek pokarmowych w jelitach tworzą się złogi, które mogą powodować stany zapalne;
  • mogą się wykształcić żylaki odbytu, czyli hemoroidy;
  • pojawia się również ryzyko powstania szczelin odbytu – bolesnych pęknięć błony śluzowej odbytu;
  • możemy mieć złe samopoczucie (bóle głowy, zmęczenie);
  • pojawiają się wzdęcia.

 

Jak walczyć z tym nieprzyjemnym i wstydliwym problemem?

Jeżeli nie występują wspomniane wcześniej dodatkowe dolegliwości, można spróbować zaradzić zaparciu prostymi sposobami, które wiążą się ze zmianą stylu życia i codziennego jadłospisu.

Zaparcia Uważaj na żywność przetworzoną, spreparowaną, gotową do spożycia, pełną ulepszaczy, barwników, konserwantów. Jest ona pozbawiona wszelkich wartościowych składników odżywczych oraz błonnika naturalnego, który tak zbawiennie wpływa na przemianę materii i sprawia, że stolce nie są suche, twarde i łatwiej przemieszczają się w jelicie. Dlatego postaw na razowe przetwory mączne, czarne pieczywo, surowe owoce i warzywa.
Zaparcia Skończ z eliminacyjnymi dietami cud – pozbawiają one twój organizm niektórych składników odżywczych i zaburzają perystaltykę jelit.
Zaparcia Unikaj mocnej kawy i herbaty.
Zaparcia Zacznij ćwiczyć – ćwiczenia fizyczne, szczególnie te uruchamiające mięśnie brzucha, poprawiają pracę jelit.
Zaparcia Pij około 2 litrów wody dziennie – woda pomoże zmiękczyć stolec, który łatwiej przejdzie przez jelito grube.
Zaparcia Przyzwyczaj jelita do porannej aktywności. Najlepszym momentem na opróżnienie jelita grubego z masy kałowej jest ranek – wtedy jest ono najbardziej aktywne; ciało wraca „do pionu” i stolec zaczyna naciskać na odbytnicę. Jednak ranek to także pora stresu i pośpiechu. Postaraj się jednak powoli zacząć przyzwyczajać organizm do porannych wypróżnień. Mogą w tym pomóc łagodne herbatki ziołowe i rezerwowanie sobie co rano czasu na wizytę w toalecie.
Zaparcia Nie przesadzaj ze środkami przeczyszczającymi – pamiętaj, że nawet w przypadku preparatów ziołowych może dojść do uzależnienia. Poszukaj raczej bezpiecznych suplementów, których składniki tylko delikatnie wspomagają perystaltykę jelit. Dobrym przykładem takiego preparatu jest Colon C z dodatkiem łupin nasion babki płesznik, a także pre- i probiotyków, który nie ma skutków ubocznych: nie rozleniwia jelit i nie przyzwyczaja ich do pracy tylko pod wpływem serwowanych mu w suplementach bodźców przyśpieszających wypróżnianie.