Zapaleniu dziąseł można łatwo zapobiec. Wystarczy raz na pół roku odwiedzać stomatologa i samemu dbać o codzienną higienę jamy ustnej. W przeciwnym razie stwarzamy warunki do rozwoju zapalenia dziąseł, które – jeśli będzie nieleczone – może objąć całe przyzębie i z czasem spowodować trwałe uszkodzenie zębów.

 

Zapalenie dziąseł jest infekcją bakteryjną, a każda infekcja w jamie ustnej to potencjalne źródło zakażenia innych organów. To drugi ważny powód, dla którego lepiej do niego nie dopuścić. A jeśli już się zdarzy – poważnie potraktować leczenie.

 

 

Skąd się bierze?

Najczęściej do zapalenia dziąseł dochodzi za sprawą płytki nazębnej (zwanej też filmem bakteryjnym), a ściślej – obecnych w niej toksyn i bakterii, które podrażniają tkankę dziąsła i wywołują zapalenie. Płytka nazębna – miękka i bezbarwna – bezustannie tworzy się na zębach i dziąsłach. Zmineralizowana przekształca się w kamień nazębny, który podrażnia dziąsła i wyjątkowo sprzyja rozwojowi chorób przyzębia, w tym także stanom zapalnym dziąseł. Dlatego tak ważną rolę odgrywa staranne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Nieusuwana płytka nawet już po trzech dniach może spowodować zapalenie.

Zapalenie dziąsła może być także skutkiem stłoczenia zębów, źle dopasowanej protezy, przyjmowania niektórych leków, alergii, zmian hormonalnych, palenia papierosów, urazów dziąseł w czasie czyszczenia zębów, niewypełnionych ubytków próchnicowych oraz błędów dietetycznych. Niektóre choroby – cukrzyca, choroby krążenia czy AIDS – są również wymieniane wśród czynników ryzyka.

 

Objawy:

  • krwawienie, zwłaszcza w trakcie mycia zębów
  • zaczerwienienie, rozpulchnienie, obrzęk dziąsła i ból przy ucisku
  • nieprzyjemny zapach z ust lub nieprzyjemny smak w ustach
  • odsłonięcie szyjek zębowych wskutek cofnięcia się dziąseł

Reklama

 

Profilaktyka

Profilaktyka zapalenia dziąseł obejmuje:

  • codzienną higienę jamy ustnej, przede wszystkim staranne i dokładne szczotkowanie zębów rano i wieczorem, a najlepiej po wszystkich głównych posiłkach (nitkować trzeba ostrożne, bo robione nieumiejętnie może przynieść więcej szkody niż pożytku)
  • regularne wizyty u stomatologa, który nie tylko wypełni ubytki i usunie kamień nazębny, lecz także wskaże odpowiednią pastę
  • ograniczenie spożycia węglowodanów (są pożywką dla bakterii) i przyjmowanie witaminy C, która wzmacnia osłabione dziąsła i warunkuje zachowanie zdrowia w jamie ustnej.

 

Leczenie

Stosuje się miejscowe środki przeciwzapalne (różne płyny do płukania jamy ustnej dostępne w aptekach bez recepty), czasem podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne lub antybiotyk.