Oto najważniejsze zalecenia dla osób dotkniętych astmą.
- Usuń z mieszkania, a zwłaszcza z sypialni, przedmioty gromadzące kurz (dywany, zasłony, wełniane koce, poduszki z pierzem).
- Astmatyczne dziecko nie powinno mieć pluszowych zabawek.
- Nie śpij w pokoju, w którym jest dużo książek, bo gromadzą one trudny do usunięcia kurz.
- W sypialni nie powinno być roślin doniczkowych; sypiać należy najlepiej na materacu z gąbki.
- Osobie chorej absolutnie nie wolno palić papierosów. Ponieważ tytoniowy dym może wywołać atak, nie wolno palić w obecności astmatyka.
- Choremu mogą zaszkodzić ostre perfumy, dezodoranty (także odświeżacze powietrza), wonne kadzidełka, więc w domu astmatyka lub w jego obecności trzeba o tym pamiętać.
- W okresie pylenia drzew i kwiatów nie należy otwierać okien mieszkania. Spacerować najlepiej w deszczu albo o zmroku.
- Na miejsce wakacyjnego wypoczynku dla astmatyka najlepsze są okolice nadmorskie lub górskie.
- Astmatyk powinien zawsze mieć przy sobie podręczny inhalator z lekiem oraz środki na wypadek ataku.
- Każdy chory powinien prowadzić dzienniczek samoobserwacji, odnotowując w nim dolegliwości, natężenie, sytuacje, w których nastąpiły, oraz dawki pobranych leków. Te zapiski są bardzo pomocne lekarzowi przy identyfikacji szkodliwych czynników i dobieraniu odpowiednich ilości leków.
Alergia i geny
Astma występuje rodzinnie. Jeśli jedno z rodziców ma astmę, prawdopodobieństwo zachorowania dziecka wynosi 30 proc. Jeśli na astmę choruje matka i ojciec, to dziecko ma 50 proc. szans zachorowania.
Alergia to najczęstsza przyczyna astmy. U dzieci stanowi 90 proc. przypadków zachorowań, u dorosłych – 50.
Mechanizm astmy
Mechanizm alergiczny astmy wiązany jest z limfocytami, komórkami tucznymi (mastocytami) i granulocytami kwasochłonnymi oraz z licznymi aktywnymi substancjami chemicznymi powstałymi w wyniku kontaktu organizmu z alergenem.
Limfocyty są źródłem immunoglobuliny E (IgE), która wiążąc się z receptorem komórki tucznej, uwalnia z niej mediatory reakcji alergicznej, głównie histaminy. Powoduje ona skurcz oskrzeli, wzmożone wydzielanie gęstego śluzu do światła oskrzeli, rozluźnienie ścian drobnych naczyń krwionośnych prowadzące do obrzęku otaczającej je tkanki. Zwężenie światła oskrzeli utrudnia przepływ powietrza, zwłaszcza podczas wydechu.
Aktywne w astmie są też granulocyty kwasochłonne, które inicjują i podtrzymują proces zapalny w ścianie oskrzeli, czyniąc ją nadreaktywną na czynniki niekoniecznie alergizujące.
Jak pomóc w razie ataku
Ostry atak duszności, kiedy choremu nie pomagają zażywane leki rozkurczowe, wymaga szybkiego kontaktu z lekarzem. W warunkach domowych, czekając na pomoc medyczną, trzeba zapewnić choremu spokój (emocje nasilają objawy), dostęp świeżego powietrza, ułożyć go w wygodnej pozycji, rozpiąć bluzkę lub koszulę uciskającą szyję.