Indukcja porodu to wywołanie u ciężarnej skurczów macicy za pomocą sztucznych środków i doprowadzenie do narodzin siłami natury.
Wywołanie porodu dopuszcza się, gdy:
- ciąża jest przenoszona
- stwierdzono cukrzycę ciążową
- występuje konflikt serologiczny
- ciężarna ma stan przedrzucawkowy
- przedwcześnie pęka pęcherz płodowy
- u płodu stwierdza się makrosomię (hipertrofię wewnątrzmaciczną) – masa płodu jest wtedy nadmierna w stosunku do jego wieku
- doszło do wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu (IUGR)
- doszło do obumarcia płodu
Reklama
Istnieją sztuczne i naturalne metody wywoływania porodu. Te pierwsze przyszła mama może zastosować samodzielnie, a metody sztuczne są stosowane w warunkach szpitalnych i powinny być ostatecznością.
Indukcja porodu metodami farmakologicznymi lub fizycznymi w szpitalu odbywa się najczęściej poprzez:
- podanie oksytocyny w kroplówce – w ten sposób wywoływane są skurcze macicy; są one silniejsze i bardziej bolesne niż te, które wywołuje oksytocyna wydzielana przez organizm w czasie normalnie przebiegającego porodu naturalnego.
- podanie dopochwowo żelu prostaglandynowego – prostaglandyny to hormony, które regulują funkcje fizjologiczne i pobudzają skurcze mięśni macicy; żel z prostaglandynami podaje się najczęściej wtedy, gdy nie działa kroplówka z oksytocyną. Ma on wywołać otwieranie się szyjki macicy. Czasami dodatkowo stosuje się masaż szyjki (palcem).
- manualne odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego od ściany macicy przez badającego lekarza. Aby zastosować tę metodę, potrzebne jest rozwarcie szyjki na przynajmniej jeden palec.
- przebicie pęcherza płodowego – ta metoda może jednak prowadzić do większego ryzyka powikłań.
- rozszerzenie palcami kanału szyjki macicy z następową amniotomią (chirurgiczne przerwanie błon płodowych); jest to metoda bardzo bolesna, może się również pojawić krwawienie.
Metody naturalnego
Jeśli minął już termin porodu, a skurcze się nie pojawiły, przyszła mama może sama spróbować wywołać akcję porodową. Metod jest kilka, wszystkie nieinwazyjne:
- seks – w czasie orgazmu uwalniania jest oksytocyna, która wywołuje skurcze porodowe; poza tym w męskim nasieniu znajdują się hormony powodujące rozwieranie się szyjki macicy
- stymulacja brodawek sutkowych – powoduje wydzielanie oksytocyny
- spacer lub taniec, wchodzenie po schodach – ruch wspomaga pojawienie się skurczy i pomaga dziecku ułożyć się w kanale rodnym
- olejek szałwiowy może pobudzić lub wzmocnić skurcze macicy – najlepiej dodać kilkanaście kropli do kąpieli