Według greckiego mitu, Minthe była zamieszkującą rzekę Kokytos nimfą, do której miłością zapałał Hades. Aby zapobiec romansowi boga podziemi z nimfą, małżonka Hadesa, Persefona, przemieniła ją w niepozorną roślinę – miętę. Może i dobrze się stało, bo należąca do najlepiej zbadanych i najszerzej stosowanych surowców roślinnych mięta od wieków oddaje ludzkości nieocenione zasługi.
Mimo że po miętę sięgali już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, błędem byłoby sądzić, że jej odmiana najczęściej stosowana współcześnie, czyli mięta pieprzowa, towarzyszyła nam od stuleci. Mięta pieprzowa jest bowiem naturalną hybrydą (krzyżówką) dwóch gatunków – mięty nadwodnej i mięty zielonej – odkrytą w Anglii stosunkowo niedawno, bo pod koniec XVII wieku. O powszechnym wykorzystaniu właśnie tego spośród ponad 30 gatunków rośliny zadecydował fakt, iż odziedziczyła ona po swoich krewniaczkach ich najcenniejsze właściwości.
1. Na niestrawność
Mięta stanowi skarbnicę przeciwutleniaczy i fitoskładników, które potrafią zdziałać cuda dla żołądka i jelit. Rozluźniają one mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, zmniejszając ryzyko wystąpienia niestrawności i skurczów brzucha. Ponadto zioło pobudza wydzielanie soków trawiennych i wytwarzanie żółci, a także poprawia apetyt.
2. Na wzdęcia
Mięta w postaci herbatki, ekstraktu czy przyprawy nie tylko wspiera prawidłowe funkcje trawienne, lecz również – dzięki właściwościom wiatropędnym – likwiduje wzdęcia. Nie bez kozery często stosuje się ją w kuchni jako dodatek do ciężkostrawnych i wzdymających potraw, takich jak choćby tłuste dania mięsne.
3. Dla zdrowia układu oddechowego
Zastosowanie olejku miętowego dla ochrony jamy ustnej i gardła nie ogranicza się bynajmniej do wykorzystania go jako składnika pastylek i gum do żucia odświeżających oddech. Mięta działa kojąco na jamę ustną, gardło i struny głosowe. W formie inhalacji lub płukanek przynosi ulgę w nieżytach oskrzeli i gardła, stanach zapalnych jamy ustnej oraz w przeziębieniach. Ma również właściwości przeciwbakteryjne.
4. Przeciwbólowo
Głównym składnikiem zawartego w mięcie olejku eterycznego jest mentol, który oddziałuje na receptory zimna. Po zastosowaniu w miejscu bólu wywołuje natychmiastowy efekt chłodzenia, kojąc dolegliwości bólowe. Dlatego właśnie ekstrakt z mięty wykorzystywany jest jako główny składnik wielu maści przeciwbólowych. Olejek miętowy skutecznie łagodzi także bóle migrenowe, a dzięki działaniu rozkurczającemu mięta może być z powodzeniem stosowana przy dolegliwościach związanych z menstruacją.
5. Dla odprężenia
Ze względu na właściwości uspokajające mięta niesie pomoc osobom uskarżającym się na skutki stresu, takie jak nerwobóle czy bezsenność. Zioło koi układ nerwowy, ułatwia relaks i zapewnia spokojny, zdrowy sen.