Jak stosowanie diet odchudzających odbija się na wyglądzie naszej skóry? Poradzimy, czego należy unikać w diecie oraz jak odnieść sukces, zachowując zdrowie.
Skóra odzwierciedla stan naszego zdrowia. Każdy niedobór minerałów oraz witamin w organizmie będzie się odbijał na wyglądzie skóry. Żyjąc intensywnie i w pośpiechu, nie zastanawiamy się nad tym, co i w jakich ilościach spożywamy. Ważne jest, by zachować umiar i rozsądek, a także sporządzić długofalowy plan działania. Pamiętajmy też o skutkach przeciążenia organizmu nadmiernym wysiłkiem fizycznym.
Jesteś tym, co jesz
Odpowiednio dobrana dieta odchudzająca oraz ćwiczenia pomogą nam zadbać o kondycję fizyczną, utratę wagi, a także pozwolą zachować prawidłowe nawilżenie i jędrność skóry. Woda odgrywa w tym procesie niebagatelną rolę. Pomimo iż woda sama w sobie nie zawiera substancji odżywczych, to pełni w procesie odchudzania rolę łącznika – pomaga transportować składniki odżywcze do komórek oraz ułatwia wydalanie ubocznych produktów przemiany materii i substancji toksycznych. Niedobór wody w organizmie powoduje zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. W okresie wiosny i lata zaleca się spożywanie około dwóch litrów wody dziennie. Również naturalne soki owocowe i warzywne, a także herbaty ziołowe i mleczne koktajle poprawią kondycję naszej skóry i ułatwią odchudzanie.
Dieta bogata w witaminę A, C oraz E pomoże w odbudowie uszkodzonych tkanek. Witaminy te są silnymi antyoksydantami i opóźniają procesy starzenia. Witamina A chroni błony komórkowe przed niszczeniem. Witamina C pośredniczy w biosyntezie katecholamin i kolagenu w skórze. Natomiast witamina E doskonale wpływa na nawilżenie skóry, zapobiega wysuszeniu, działa ochronnie i pomaga w likwidowaniu tzw. starczych plam na skórze. Wszystkie te witaminy znajdziemy w takich produktach jak: szpinak, marchew, zielona pietruszka, kapusta, papryka, jarmuż, a także w owocach dzikiej róży, aronii, melonie, truskawkach, orzechach, awokado oraz w owocach cytrusowych. Duże ilości witaminy A zawierają: jajka, łosoś, makrela oraz masło.
W przypadku problemów z łuszczącą się i suchą skórą dietę należy wzbogacić w nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak: omega-3, omega-6 oraz kwas linolenowy. Ich źródłem są: ryby morskie, orzechy, pestki z dyni oraz oleje roślinne.
Wysiłek fizyczny a kondycja skóry
Gdy redukujemy masę ciała, skóra musi mieć czas na regenerację. Ruch jest najlepszym sprzymierzeńcem w tej walce. Koniecznie ćwicz partie mięśni tych części ciała, na których skóra jest obwisła.
Każdy wysiłek fizyczny sprawia jednak, że się pocimy, a wraz z potem pozbywamy się toksyn, co skutkuje czasami wypryskami na ciele. W trakcie wysiłku fizycznego rozszerzają się też naczynia krwionośne, przez co skóra staje się lepiej dotleniona oraz poprawia się krążenie krwi. Warto zadbać o prawidłową higienę oraz nawilżenie skóry po wysiłku. Nie pozwólmy, by utraciła ona jędrność i elastyczność. Szczególnie zadbajmy o skórę twarzy. Pomocne okażą się kremy nawilżające i natłuszczające oraz przyśpieszające jej regenerację. Idealne będą kremy zawierające w składzie kompleks witamin A, E i F.