Każdego dnia powinniśmy wypijać przynajmniej 6–8 szklanek wody, najlepiej mineralnej. „Prawdziwe” wody mineralne powinny być wydobywane z podziemnych, izolowanych geologicznie złóż, co gwarantuje ich czystość i stały skład chemiczny.
Odmianą wód mineralnych są wody lecznicze, w których stężenie składników mineralnych jest zdecydowanie większe, niż w klasycznych wodach mineralnych.
Naturalne wody źródlane pochodzą z podziemnych złóż, ale nie są wyizolowane geologicznie, więc ich skład nie może być określony precyzyjnie i podlega pewnym wahaniom.
Zawartość minerałów decyduje, w jakich schorzeniach może nam taka woda pomóc. Pomóc, nie zastąpić właściwe leczenie.
Wody bogate w sód, wapń i potas ułatwiają trawienie pokarmów tłustych, a więc pomagają w pracy pęcherzykowi żółciowemu, odciążając w ten sposób wątrobę. Mają odczyn lekko zasadowy, są zatem wskazane przy dnie moczanowej i kamicy nerkowej. Mając zdolność oczyszczania organizmu z toksycznych produktów przemiany materii.
Wody zawierające głównie magnez wpływają kojąco na zszargane nerwy, powinny też pijać je kobiety w ciąży, gdyż magnez jest pomocny w prawidłowym formowaniu przez płód układu kostnego oraz mięśniowego. Magnez pomaga też anemikom.
Wody bogate w wapń, który niezbędny jest dla prawidłowego formowania się kośćca i mięśni, łagodząc jednocześnie podrażnienia żołądka, pomocne są tak kobietom w ciąży, jak i wrzodowcom oraz cierpiącym na osteoporozę.
Pijmy wody mineralne, ale tylko te, których butelki zaopatrzone są w nazwę producenta, skład oraz termin przydatności do spożycia.
Wody uzdrowiskowe można pić jedynie po konsultacji z lekarzem i to tylko przez pewien, przez niego określony czas.
KK