Woda jest człowiekowi niezbędna do życia, to nie budzi żadnych wątpliwości. Ale która woda jest lepsza dla naszego organizmu: źródlana czy mineralna? W świadomości większości konsumentów nie ma między nimi większej różnicy, przecież i jedna, i druga to woda. Sprawa nie jest jednak taka oczywista i warto się bliżej przyjrzeć właściwościom każdej z nich. Być może któraś okaże się bardziej korzystna dla nas.

 

Niedobór wody w organizmie człowieka może mieć poważne konsekwencje, wiedzą o tym nawet dzieci. Pijemy ją zarówno w czystej formie, jak i pod wieloma postaciami: kawa, herbata, napoje słodzone… Woda dostępna jest w wersji gazowanej lub niegazowanej. Możemy ją również podzielić na mineralną bądź źródlaną. Obie mają pewne cechy wspólne, lecz różnią się wieloma składnikami.

Reklama

 

Woda źródlana

Woda źródlana nie musi mieć stabilnego składu mineralnego, a jej właściwości mogą ulegać wahaniom w zależności od podłoża, z którego jest wydobywana. Pod względem zawartości można ją porównać do wody z kranu. Producenci wód źródlanych (wykorzystując lukę prawną) często wprowadzają konsumenta w błąd, umieszczając na etykietach ilość składników mineralnych, które nie muszą odzwierciedlać stanu faktycznego. Wody źródlane są wodami niskozmineralizowanymi, najczęściej zawierającymi wodorowęglany wapnia i magnezu, chlorki, siarczany oraz sód. Wody źródlane są bardziej miękkie i delikatniejsze w smaku od wód mineralnych, dlatego idealnie nadają się do gotowania, przygotowywania napojów, do posiłków, a także do nawadniania organizmu.

 

Woda mineralna

Wodę mineralną cechuje zawartość naturalnych bądź sztucznych minerałów, takich jak: wapń, sód, potas, magnez czy żelazo. Nigdzie jednak nie określono ich zalecanych wartości granicznych. Pewne jest natomiast to, że woda mineralna musi pochodzić z udokumentowanych zasobów wód podziemnych i mieć stabilny skład mineralny (nie może on podlegać jakimkolwiek wahaniom). Dlatego właściwie dobrana woda mineralna może doskonale uzupełniać niedobory pierwiastków niezbędnych w naszej diecie oraz korzystnie wpływać na funkcjonowanie organizmu. Aby woda zachowała długo swój skład, należy ją wypić w jak najkrótszym czasie po otwarciu.

 

Stopnie mineralizacji

Od zawartości minerałów w wodzie zależy, do jakiej grupy mineralizacji ją zakwalifikujemy. I tak na przykład:

  • w wodzie niskozmineralizowanej ogólna zawartość soli mineralnych nie przekracza 500 mg/l
  • w wodzie średniozmineralizowanej zawartość soli mineralnych nie przekracza 1500 mg/l
  • w wodzie wysokozmineralizowanej zawartość soli mineralnych przekracza 1500 mg/l

 

Wybór w zależności od przeznaczenia

Wody mogą mieć różny smak i zapach, jednak głównym elementem, na który konsument powinien zwrócić uwagę przy wyborze, jest ich przeznaczenie. Należy też uwzględnić indywidualne potrzeby organizmu. Do użytku codziennego dla osób o niskiej bądź średniej aktywności fizycznej wystarczająca będzie woda źródlana lub niskozmineralizowana. Natomiast dla osób aktywnych (uprawiających sport lub ciężko pracujących fizycznie) oraz w sezonie letnim zalecana jest woda średnio- lub wysokozmineralizowana, zawierająca duże ilości sodu i chlorków. Osobom z problemami kostnymi poleca się wodę z większą zawartością wapnia oraz magnezu. Zaparcia najlepiej rozwiążemy wodą obfitującą w siarczany. Wszyscy borykający się z wysokim ciśnieniem, chorobami nerek i obrzękami powinni sięgnąć po wodę o niskiej zawartości sodu.

Dla dzieci należy wybierać wodę źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną, niskosodową oraz niskosiarczanową. Wody dla najmłodszych przeważnie zawierają specjalne informacje na etykiecie, iż są odpowiednie do przygotowywania żywności dla niemowląt. Nie powinno się podawać dzieciom wody średnio- i wysokozmineralizowanej, gdyż w znaczny sposób obciąża ona nerki dziecka. Wodę dla dzieci do lat 3 za każdym razem należy przegotować. Kobiety w ciąży powinny pić wodę źródlaną bądź mineralną z większą zawartością magnezu oraz wapnia, niskosodową, nisko- lub średniozmineralizowaną.