Cały świat jest zafascynowany wskaźnikami zdrowia mieszkańców Japonii oraz Korei Płd. Duży wpływ na to zjawisko mają nowoczesne technologie poprawy jakości wody i jej wskaźników biologicznych. Co piąta rodzina japońska używa jonizatora wody i pije zjonizowaną wodę alkaliczną. Jest ona powszechnie stosowana w celach profilaktycznych. Pomaga również w zwalczaniu różnego rodzaju chorób.

 

Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, atomy i jony, którym w powłoce zewnętrznej brakuje jednego elektronu. Powstają w organizmie człowieka w procesach reakcji metabolicznych. Szkodliwe są tak zwane wtórne wolne rodniki. W celu uzyskania brakujących elektronów, atakują one zdrowe komórki organizmu, zakłócając ich normalną aktywność. Nadmiar tego typu wolnych rodników przyczynia się między innymi do powstania cukrzycy, miażdżycy i raka oraz do przedwczesnego starzenia się organizmu.

Przeciwutleniacze (antyoksydanty) to substancje, które oddają elektrony wolnym rodnikom i chronią nasz organizm przed ich szkodliwym wpływem. Głównym źródeł antyoksydantów są w większości witaminy E, C i beta-karoten w warzywach i owocach. Niestety, w naszej diecie coraz częściej brakuje naturalnych produktów spożywczych będących przeciwutleniaczami.

Reklama

 

Zalety wody alkalicznej

Odpowiednią ilość antyoksydantów możemy dostarczyć organizmowi, pijąc codziennie zjonizowaną wodę alkaliczną. Na jej silne właściwości antyoksydacyjne wskazuje tak zwany ujemny potencjał ORP. Oznacza to, że woda ta zawiera dużo wolnych elektronów, które mogą być oddane wolnym rodnikom.

Woda alkaliczna, neutralizując szkodliwe skutki aktywności wolnych rodników, chroni zdrowe komórki i zatrzymuje procesy utleniania. Ma ona znacznie mniejszą masę cząsteczkową niż inne antyoksydanty, przez co dostaje się do najtrudniej dostępnych miejsc w komórkach organizmu.

Wodę alkaliczną charakteryzuje napięcie powierzchniowe dwukrotnie niższe niż wody z kranu, co jest niezwykle istotne dla prawidłowego krążenia krwi. Woda ta jest również bezpośrednio absorbowana, dzięki czemu organizm nie potrzebuje zużywać większej ilości energii, aby ją przyswoić.

 

Neutralizowanie kwaśnych pozostałości

Stres, nieodpowiednia dieta i używki sprzyjają powstawaniu nadmiaru kwaśnych pozostałości, których organizm nie jest w stanie całkowicie się pozbyć. W efekcie się zakwasza, a zasadowość krwi się zmniejsza, przez co wzrasta ryzyko choroby. Woda alkaliczna (zasadowa) zawiera jony metali alkalicznych (wapnia, magnezu, potasu, sodu), które pełnią niezmiernie ważną funkcję w odkwaszaniu organizmu – neutralizują kwaśne pozostałości.

 

Ile wody alkalicznej należy pić?

Według naukowców japońskich, w celach profilaktycznych powinno się spożywać wodę alkaliczną o pH od 8,5 do 9,5 w ilości 30 ml na każdy kilogram masy ciała lub średnio od 2 do 2,5 l dziennie. Najlepiej pić wodę 30 minut przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku. Jest to niezmiernie ważne. Woda wpływa na wszystkie funkcje organizmu, a ponadto wraz z nią zostają dostarczone niezbędne substancje odżywcze oraz usunięte produkty przemiany materii.

 

Jak powstaje woda alkaliczna?

Do wytwarzania wody alkalicznej służy jonizator wody, do którego wlewa się wodę z kranu. W procesie elektrolizy dzieli się ona na dwie części (kwaśną i alkaliczną). W zależności od czasu jonizacji można uzyskać wodę alkaliczną o potencjale ORP od -100 do -800 mV i pH od 8 do 11,5.

 

Źródło: Telesforas Laucevičius, Stanisław Wiąckowski, Woda zjonizowana. Życie bez chorób, Kowno 2010.