Bursztyn. Jest piękny i zdumiewający. Doceniany zarówno w starożytności, jak i dziś. Najczęściej stosuje się go w kosmetologii i w medycynie – w postaci nalewek, kremów i maści. Bywa nawet noszony na szyi. Przynosi ulgę przy wielu schorzeniach, a także wspomaga w dolegliwościach tarczycy, żylaków oraz górnych dróg oddechowych. Wcierany w skórę, łagodzi bóle reumatyczne, mięśniowe oraz migrenowe. Idealnie nawilża i pielęgnuje cerę.
Bursztyn, zwany także jantarem, to skamieniała żywica kopalna. Zazwyczaj ma postać nieregularnych bryłek o barwie od jasnożółtej do brunatnej. Często można w nim znaleźć zatopione szczątki roślin lub owadów. Bursztyn jest najbardziej ceniony w jubilerstwie, ale ma również wiele wszechstronnych zastosowań w medycynie.
Skład bursztynu
Skład bursztynu jest zmienny w zależności od wieku i miejsca, z którego pochodzi. Jest on mieszaniną kilkudziesięciu związków, zawierających między innymi węgiel, siarkę, tlen oraz wodór. Jednym ze składników jest również kwas bursztynowy, który zazwyczaj stanowi około 8 proc. zawartości.
Lecznicze zastosowanie bursztynu
Bursztyn ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Często jest wykorzystywany do tworzenia nalewek. Pomagają one w dolegliwościach tarczycy, w bólach reumatycznych (wcierane w bolące stawy) i migrenowych (wcierane w skronie). Nalewkę bursztynową można także używać pomocniczo na kłopoty z nadgarstkami oraz stopami. W stanach zapalnych gardła zaleca się stosowanie jej w formie płukanki.
Na bazie bursztynu wyrabiane są również maści i kremy. Maść bursztynowa jest wykorzystywana w leczeniu stłuczeń i żylaków. Stosowanie kremów z bursztynu polepsza natomiast kondycję skóry, odżywia ją i nawilża, a także poprawia jej ukrwienie. Przynosi również ukojenie bolącym mięśniom.
Zastosowanie w kosmetologii znajdują też kwas i olej z bursztynu, które niszczą wolne rodniki, działają odkażająco oraz są pomocne w łagodzeniu skutków ukąszeń owadów.
Kosmetyki z zawartością bursztynu mają działanie pielęgnujące i odbudowujące. Często są zalecane dla osób z problemami skóry. Poprawiają jej jędrność i elastyczność.
Starożytne wierzenia i zastosowanie
Już w starożytności wierzono w magiczną moc bursztynu. Kleopatra używała go jako kadzidła, gdyż podczas palenia wytwarzał charakterystyczny, intensywny zapach. W starożytnym Rzymie natomiast uważano, iż bursztyn chroni przed chorobami górnych dróg oddechowych, a noszenie go na szyi łagodzi gorączkę. Nalewki z bursztynu sporządzali również mnisi klasztorni, którzy zalecali je na bóle brzucha i problemy z pęcherzem. W medycynie ludowej stosowano je z kolei na poprawę wzroku. W XIX wieku ten szlachetny kamień był również wykorzystywany do produkcji ustników do fajek, gdyż sądzono, że jest skutecznym środkiem zapobiegającym negatywnym skutkom palenia tytoniu.