Jest to witamina o budowie nienasyconych kwasów tłuszczowych uzyskiwana z żywności. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe wchodzą w skład lipidów struktur subkomórkowych, w tym zwłaszcza mitochondriów. Ich stężenie jest szczególnie duże w komórkach narządów rozrodczych. Mają istotny wpływ na mechanizm metabolizmu cholesterolu, a także zwiększają płodność.
Ponadto witamina F wpływa korzystnie na stan skóry i włosów, jest jednym z czynników zapobiegających szkodliwemu działaniu promieni rentgenowskich, bierze udział w procesie wzrostu, korzystnie wpływa na czynność gruczołów i ułatwia transport jonów wapnia do komórek. Przyspieszając spalanie tłuszczów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, witamina F przyczynia się do obniżenia masy ciała.
Witamina ta występuje w olejach pochodzenia roślinnego (kwas linolowy i linolenowy), natomiast kwas arachidonowy obecny jest tylko w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego.
Jest wskazana przede wszystkim przy egzemach, suchej skórze, łuszczycy, problemach reprodukcyjnych, jak niepłodność itd.
Zapotrzebowanie Wielonienasycone kwasy tłuszczowe powinny stanowić 5–10% dobowego zapotrzebowania kalorycznego człowieka.
Prof. dr hab. Stanisław K. Wiąckowski