W obliczu pandemii COVID-19 naukowcy z Uniwersytetu Pittsburskiego stworzyli substancję do pokrywania ubrań, która odpycha nie tylko płyny, lecz także bakterie i wirusy.
Nasycona tą substancją powierzchnia ma tę unikalną zaletę, że można ją czyścić ultradźwiękami, szorować i ścierać. – Biorąc pod uwagę niedobory środków ochrony osobistej, potrzebne są powierzchnie, które można zastosować na medycznych ubraniach wielorazowego użytku i które można czyścić oraz dezynfekować – wyjaśnia współtwórca pomysłu prof. Paul W. Leu.
Naukowcy sprawdzili też, jak radzi sobie z adenowirusami, które wywołują ostre infekcje dróg oddechowych czy zapalenie spojówek. – Mieliśmy nadzieję, że materiał będzie odpychał wirusy, podobnie jak odpycha białka, z których wirusy się w zasadzie składają (...). Jak się okazuje, adenowirusy były odpychane w podobny sposób – mówi jeden z badaczy dr Eric Romanowski, dyrektor ds. badań w Laboratorium Mikrobiologii Charlesa T. Campbella Uniwersytetu Pittsburskiego.
Wirusoodpornym materiałem można pokryć także fartuchy i krzesła. Na następnym etapie badacze chcą przetestować wynalazek w kontakcie z betakoronawirusami, takimi jak koronawirus wywołujący COVID-19. – Jeśli materiał będzie odpychał betakoronawirusy, w szczególności SARS-CoV-2, mogłoby to mieć ogromne znaczenie dla pracowników ochrony zdrowia, a nawet dla zwykłych ludzi – podkreśla dyrektor Romanowski.