Winogrona zawierają najwięcej związków polifenolowych wśród wszystkich owoców. Naukowo udowodniony dobroczynny wpływ polifenoli zawartych w owocach winogron na układ krwionośny nie jest jedynym pozytywnym aspektem wykorzystania tych owoców. Jedzenie produktów zawierających związki polifenolowe umożliwia przyswojenie ich przez wszystkie, łącznie z mózgową, tkanki organizmu i odpowiednie ich wykorzystanie w walce z wolnymi rodnikami.

 

Chroni to komórki i tkanki ciała przed niszczącym działaniem tych ostatnich, a tym samym przed rozwojem nieodwracalnych zmian struktury i funkcji organów wewnętrznych. Czyli – polifenole, będące silnymi przeciwutleniaczami, działają na organizm człowieka przeciwzapalnie, oczyszczająco i przeciwnowotworowo.

Jednym z najbardziej popularnych produktów, powstałych z tych owoców jest wino. Picie umiarkowanych ilości (do 200 ml, czyli dwóch kieliszków dziennie) wina, zwłaszcza czerwonego (zawiera dziesięć razy więcej polifenoli niż wino białe), poprawia spalanie tłuszczów i podnosi poziom „dobrego” cholesterolu (HDL). Dzięki zawartości flawonoidów i antyutleniaczy nie dopuszcza do stopniowego zamykania się naczyń wieńcowych, a to oznacza, że chroni przed chorobami serca.

Reklama

 

Zdecydowanie odradzamy picie – zwłaszcza ciężkiego wytrawnego wina – osobom cierpiącym na częste bóle głowy, przyjmującym leki nasenne i antydepresyjne, leki nasercowe (głównie pochodne nitrogliceryny), leki obniżające ciśnienie, przeciwbólowe na bazie narkotyków i antybiotyki.

 

I winogrona, i czerwone wino, chronią także przed rakiem piersi, pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, co zwiększa ich skuteczność w procesie trawienia.

 

KK