Są narządy, które same w sobie nie są zdolne do wywoływania bólu. To wątroba, płuca i mózg. Wątroba nie jest unerwiona, ale gdy z jakiegoś powodu powiększa się, naciska na otaczającą ją unerwioną błonę surowiczą, wywołując dolegliwości bólowe. Co może powodować problemy z wątrobą i jak jej ulżyć?

 

Wątroba pracuje pełną parą, a głównym jej zadaniem jest filtrowanie krwi. Ona to przemienia szkodliwe produkty przemiany materii w nieszkodliwe związki, odpowiada za przyswajanie substancji odżywczych, stabilizuje poziom cukru oraz magazynuje pierwiastki potrzebne do właściwego funkcjonowania organizmu.

Reklama

 

Co powinno nas niepokoić?

  • ból po posiłku
  • kłopoty z trawieniem
  • bóle głowy
  • powiększona wątroba
  • otyłość brzuszna
  • ogólne zmęczenie
  • wzdęcia, zaparcia

 

Przyczyny pobolewania wątroby

Przede wszystkim za kłopoty z wątrobą odpowiada niehigieniczny tryb życia: nadużywanie alkoholu, ciężkostrawne tłuste posiłki, zatrucia pokarmowe, wirusy, nieprzestrzeganie zasad higieny (brudne ręce) oraz leki. Alkohol – jest najczęstszą przyczyną chorób wątroby. Statystyczny Polak wypija co roku 10,3 litra czystego alkoholu. Jego nadużywanie powoduje alkoholowe stłuszczenie, zapalenie oraz marskość wątroby.

Z bólami wątroby związanych jest wiele chorób. Jeśli pojawia się kłucie w prawym boku pod żebrami, ból w nadbrzuszu lub rozpieranie w okolicach wątroby to oznaka nie tylko powiększającej się wątroby, ale może wskazywać na inne przypadki, np. kolkę wątrobową, której objawy są podobne, a jeszcze częściej na chorobę wrzodową dwunastnicy. W przypadku kolki ból jest bardzo silny, promieniujący pod prawą łopatkę i trwający parę godzin. W przypadku choroby wrzodowej ból jest łagodniejszy.

Wszystkie wspomniane wyżej przyczyny stanowią bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najpoważniejsze postaci choroby wywoływane są przez wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową (A) lub pozajelitową, i tu niezwykle istotne jest leczenie – lekami i dietą. Gdy nie zostaną usunięte do końca wirusy typu B lub C dochodzi do przewlekłego zapalenia wątroby, a to prowadzi do marskości wątroby lub nawet raka. Szkodliwe są też choroby zakaźne (żółtaczka, cytomegalia), dlatego tak ważne są szczepienia i przestrzeganie zasad higieny.

 

Jak pomóc wątrobie?

Wątroba posiada duże zdolności regeneracyjne. Ważną rolę w jej regeneracji odgrywa właściwa lekkostrawna dieta oraz eliminacja czynników ją uszkadzających, czyli alkohol, kawa, produkty tłuste i wysoko przetworzone, z dużą ilością konserwantów, potrawy smażone. Dieta powinna być bogata w świeże owoce i warzywa, w szczególności takie warzywa, jak szpinak czy buraki, które działają ochronnie na komórki wątrobowe i drogi żółciowe. Ogranicz spożycie cukru i prostych węglowodanów. Zastąp je kaszami i strączkami. Produkty zawierające węglowodany złożone dostarczą błonnik pokarmowy, który hamuje wzrost cukru we krwi oraz obniża poziom cholesterolu. Należy zadbać również o odpowiednie nawilżenie (min. 2 l wody dziennie), co pozwoli usunąć toksyny i oczyścić wątrobę oraz starać się jeść małe porcje, ale z większą częstotliwością (4-5 posiłków).

 

Naturalne sposoby na wsparcie wątroby

Bardzo popularne i skuteczne na dolegliwości wątrobowe są zioła. Obecnie dostępne na rynku są suplementy diety zawierające wyciąg z karczochów, ostropestu i dziurawca. W liściach i korzeniu karczocha znajduje się cynaryna. Pobudza ona wydzielanie żółci i przyspiesza opróżnianie pęcherzyka żółciowego. Obniża też poziom cholesterolu.

Ostropest zawiera sylimarynę, która chroni wątrobę przed toksynami, działa przeciwzapalnie i regenerująco, zapobiega marskości i tworzeniu się kamieni żółciowych. Jednym z najpopularniejszych środków żółciopędnych jest ziele dziurawca. Zawarte w nim flawonoidy działają rozkurczowo na drogi żółciowe i zapobiegają tworzeniu się kamieni. Ziele wspomaga trawienie po tłustym posiłku. Łatwym sposobem na wsparcie trawienia na regenerację wątroby ma suplement diety zawierający w swym składzie len zwyczajny, który ułatwia trawienie, migdałecznik chebułowiec wspierający zdrowie żołądka i jelit oraz cynamonowiec cejloński, który pomaga zachować zdrowie układu pokarmowego i ma pozytywny wpływ na wątrobę.