Lekarze biją na alarm: wady postawy spotyka się już u pięcio- czy sześciolatków. Wynika z tego, że ponad połowa gimnazjalistów będzie się borykać z przewlekłymi bólami kręgosłupa i poważnymi wadami postawy. W starszym wieku te problemy mogą się jeszcze nasilić. Najczęstsze wady kręgosłupa to: skolioza, kifoza i lordoza.

 

 

 

Przyczyny

Wady postawy są nabyte i wrodzone. Mogą być spowodowane wrodzonym defektem kostnym czy zaawansowanym zwyrodnieniem kręgosłupa. W niektórych przypadkach ich przyczyna nie jest znana. Często jednak wadom można zapobiec, zwłaszcza u dzieci – jeśli na przykład skoliozę powoduje noszenie plecaka tylko na jednym ramieniu, nieodpowiednio dobrana aktywność fizyczna (sport pobudzający mięśnie tylko jednej strony tułowia, na przykład tenis) czy zła pozycja ciała podczas snu.

 

SKOLIOZA

Jedna z najczęściej występujących wad to skolioza (określana jako „plecy w kształcie litery C”), czyli boczne skrzywienie kręgosłupa – odchylenie jego anatomicznej osi. Jej objawami jest między innymi asymetria barków, tułowia, miednicy i łopatek. Ale widoczne zmiany w wyglądzie to tylko początek kłopotów. Prawdziwy problem to zwyrodnienie kręgosłupa i postępująca wraz z wiekiem związana z tym niewydolność układu oddechowego i krążenia.

Leczenie

Skolioza to skomplikowane schorzenie obejmujące cały organizm, nie tylko kręgosłup, dlatego leczenie powinno być kompleksowe i starannie zaplanowane. W zależności od wyników badań diagnostycznych, lekarz ustala plan leczenia. Warunkują go przede wszystkim dwa czynniki: dojrzałość kostna pacjenta oraz stopień krzywizny kręgosłupa.

Najczęściej chory otrzymuje skierowanie na odpowiednio dobraną gimnastykę korekcyjną lub zalecenie noszenia gorsetu korekcyjnego. Skoliozę można też leczyć operacyjnie.

 

KIFOZA

Kifoza to nadmierne uwypuklenie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa (określane jako „plecy okrągłe”). Osoby dotknięte tą wadą garbią się, wysuwając głowę i barki do przodu. Wówczas łopatki zaczynają odstawać i oddalać się od siebie.

Kifoza ma także negatywny wpływ na wydolność całego organizmu. Prowadzi do ograniczenia ruchomości klatki piersiowej, trudności w oddychaniu i ograniczonej pracy serca.

Leczenie

Rokowania nie są złe. Kifoza jest często stanem przejściowym, który można eliminować przez zdrowy ruch, a przede wszystkim – przez odpowiednią rehabilitację.

 

LORDOZA

Lordoza to inaczej plecy wklęsłe. Cierpi kręgosłup lędźwiowy, bo dochodzi do nadmiernego uwypuklenia jego krzywizny fizjologicznej. Widoczne konsekwencje tej wady to między innymi wyraźne przodopochylenie miednicy i wypięty brzuch.

Leczenie

Najlepsze rezultaty daje odpowiednia rehabilitacja kręgosłupa, zwłaszcza ćwiczenia wzmacniające jego mięśnie.

 

Inne wady postawy to:

  • plecy płaskie (wada charakteryzuje się opadniętymi barkami, odstającymi łopatkami, spłaszczoną klatką piersiową i obniżonymi narządami wewnętrznymi),
  • plecy okrągło-wklęsłe (pogłębienie lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej, wysunięcie barków do przodu, odstawanie łopatek, wypukły brzuch, zwiększenie przodopochylenia miednicy, uwypuklenie pośladków),
  • stopa szpotawa (skręcenie pięty do wewnątrz i oparcie jej na krawędzi zewnętrznej),
  • stopa koślawa (pięta ulega skręceniu na zewnątrz i opiera się o podłoże brzegiem znajdującym się przy środku stopy),
  • stopa końsko-szpotawa (wada o charakterze deformacji polegająca na zgięciu podeszwowym stopy i przywiedzeniu przodostopia),
  • płaskostopie (zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, w wyniku czego staje się ona płaska),
  • kolana szpotawe (charakteryzują się wygięciem kończyny w stawie kolanowym na zewnątrz),
  • kolana koślawe (charakteryzują się wygięciem kończyny w stawie kolanowym do wewnątrz).