Uncaria tomentosa, czyli vilcacora, od niepamiętnych czasów używana była i jest przez Indian do leczenia wielu chorób. Na podstawie najnowszej wiedzy z zakresu medycyny i kosmetyki, z wykorzystaniem wyciągów z vilcacory, powstała seria leczniczych kremów (nawilżające, natłuszczająco-regenerujące), które dzięki składnikom aktywnym łagodzą podrażnienia i stany zapalne skóry, a stymulując krążenie w naczyniach skórnych przyczyniają się do poprawy odżywienia uszkodzonych tkanek.

 

Nie zapominajmy też o mace – siostrze vilcacory, która dzięki szczególnie dużej zawartości protein, witamin i mikroelementów wywołuje efekt gojący i przyśpieszający zabliźnianie uszkodzeń skóry, wzmacniając ją jednocześnie.

Reklama

 

Jednak vilcacora i maca to nie wszystkie dobrodziejstwa, którymi obdarza nas południowoamerykańska dżungla. W skład wielu kuracji wykorzystywanych w leczeniu stłuczeń i ran wchodzą także inne preparaty:

  • zewnętrznie na uszkodzoną skórę zastosować możemy oleisty sok z tahuari,
  • farmakologicznie czynne alkaloidy obecne w liściach, gałązkach, korze i wydzielinie sangre de drago działają silnie przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a tym samym ułatwiają i znacznie przyśpieszają gojenie się i zabliźnianie ran (krem z sangre de drago z propolisem).
  • właściwości ściągające, kojące, przeciwzapalne, przynoszące ulgę w stanach napięcia mięśni po urazach i stłuczeniach, przyspieszające gojenie i zabliźnianie posiadają także wyciągi z: achiote, asmachilki (dodatkowo działa uszczelniająco na naczynia krwionośne skóry – zapobiega ich pękaniu), chanca piedra, hercampuri, manayupy, pasuchaki, ubosu, mirry, flor de arena, chuchuhuasi, muña-muña (efekt przeciwbólowy), copaiby (aceite de copaiba – do zabliźniania ran i owrzodzeń skóry; stosowana również w przypadku bólów mięśniowych).

Po zakończonej kuracji preparatami ziołowymi i wygojeniu się ran powinno się zastosować krem z macicy perłowej, wygładzający i rozjaśniający blizny.

<p">