Do najpowszechniejszych zalicza się zmarszczki mimiczne (tak zwane dynamiczne), a także posłoneczne, senne i grawitacyjne. Procesu ich powstawania nie da się zatrzymać. Można jednak go spowolnić i na dłużej zachować młodą i elastyczną skórę. Kosmetyki nowej generacji są w stanie skutecznie wspomóc pielęgnację i odnowę cery, na której widać oznaki upływającego czasu. Jak jednak rozróżnić, jakiego rodzaju zmarszczki widnieją na naszej twarzy, i jak z nimi walczyć? Dlaczego w ogóle dochodzi do ich powstawania?

 

Z upływem lat wgłębienia w strukturze skóry, zwane zmarszczkami, pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Skóra traci elastyczność, ulega wpływom warunków atmosferycznych oraz poddaje się zmianom hormonalnym. Ubywa w niej kolagenowych włókien. Można jednak te niekorzystne procesy znacznie opóźnić, jeśli tylko znamy przyczynę powstawania oraz rodzaj zmarszczek.

Reklama

 

Zmarszczki mimiczne powstają na skórze wraz z upływającymi latami (pierwsze pojawiają się około 25–30 roku życia). To naturalny proces, który zachodzi w organizmie człowieka w wyniku ruchów mięśni twarzy, a jego intensywność zależy od ekspresyjności mimiki. Struktura skóry ulega zmianom, między innymi spowalnia się regeneracja komórek oraz ubywa włókien kolagenowych. W pierwszej kolejności zmarszczki mimiczne pojawiają się w okolicy ust i oczu (ze względu na częsty uśmiech) oraz między brwiami (tzw. lwia zmarszczka, która powstaje pod wpływem grymasów twarzy).

Zmarszczki posłoneczne powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV, co skutkuje jej szybszym starzeniem się i wysuszaniem. Dodatkowo szkodliwe działanie słońca prowadzi również do odbarwień oraz przebarwień skóry.

Zmarszczki senne są odbiciem ułożenia naszego ciała podczas snu. Przypominają odcisk, który z czasem utrwala się na naszej twarzy. Początkowo mają tendencję do rozprostowywania się po kilku minutach od przebudzenia, jednak z czasem ich regularne zagniecenie zostaje na stałe w postaci utrwalonych zmarszczek sennych.

Zmarszczki grawitacyjne są trudne do zredukowania. Powstają w wyniku naturalnego starzenia się skóry oraz spadku jej sprężystości i elastyczności. Tego procesu niestety nie da się zatrzymać. Można go jednak znacznie opóźnić (profesjonalnymi kosmetykami oraz chirurgicznie).

 

Jak spowolnić powstawanie zmarszczek?

Trzeba pamiętać, że proces powstawania zmarszczek jest naturalny i nieodwracalny. Możliwe jest jednak jego znaczne spowolnienie i sprawienie, by skóra dłużej wyglądała młodo. W celu uzyskania satysfakcjonujących efektów niezbędna jest odpowiednio dobrana systematyczna pielęgnacja domowa. Obecnie na rynku dostępne są kosmetyki nowej generacji. Aktywne składniki w nich zawarte potrafią pobudzić komórki do produkcji kolagenu za sprawą cząsteczek, które są w stanie dotrzeć do głębszych warstw naskórka, a także pod wpływem substancji stymulujących jego odnowę. Polecane są zwłaszcza te kosmetyki, które w swoim składzie zawierają olej arganowy, koenzym Q10 oraz komórki macierzyste.

Żyj Długo