Trening autogenny Schultza jest najbardziej znaną metodą efektywnej psychoterapii. Bazuje na umiejętnym rozluźnianiu ciała i umysłu, które są poddawane rożnym sugestiom. Pomaga to osobom skarżącym się na bezsenność, nerwicę czy chorobę wrzodową. Trening Schultza jest również skuteczną metodą radzenia sobie z tremą, na przykład podczas publicznych wystąpień.
Trening autogenny Schultza(z grec. autos – sam i genos – początek) wprowadzono do oficjalnych metod psychoterapeutycznych na początku XX wieku przez jego autora, niemieckiego lekarza i psychiatrę Johannesa Schultza. Technika ta łączy w sobie mechanizmy wykorzystywane wcześniej w jodze, które mają za zadanie uaktywnienie autonomicznego układu nerwowego.
Na czym polega
Mechanizm treningu autogennego składa się z dwóch ważnych elementów. Są to:
- świadome kierowanie myśli i uwagi (gdy powtarza się daną sugestię, nasze myśli zajmują się dokładnie tym, czym chcemy, bez chaotycznego przeskakiwania z tematu na temat, jak to ma miejsce w codziennym życiu);
- zawężenie pola świadomości – oczywiście tylko na jakiś czas i w celach terapeutycznych, co zwiększa siłę umysłu (gdy skupiamy się przez kilka minut tylko na prawej ręce, to cały otaczający nas świat przez chwilę przestaje dla nas istnieć).
W praktyce wygląda to tak, że terapeuta, który prowadzi sesję, poleca się skupiać kolejno na rożnych częściach ciała. W konsekwencji powoduje to ich rozluźnienie oraz ogólne wyciszenie umysłu.
Ilość powtórzeń poszczególnych sugestii nie jest jednoznacznie określona – jedną z nich można powtarzać przez 2 minuty (czyli rozluźnianie na przykład prawej ręki składa się z powtarzania autosugestii przez 2 minuty, po upływie których następuje krótki moment obserwacji tej okolicy ciała). Następnie podobnie postępuje się z lewą ręką itd. Ważne, by ciężar lub ciepło (bo sugestia właśnie tych dwóch doznań dotyczy) odczuwać w całej ręce – to znaczy w dłoni, w przedramieniu, w łokciu, w okolicy bicepsu i w okolicy barku.
Psychologowie doradzają wykonywanie treningu kilka razy dziennie: przed podjęciem pracy, po południu i wieczorem (przed zaśnięciem). Przerwy pomiędzy ćwiczeniami powinny wynosić co najmniej 60 minut.
Kolejne etapy
Trening składa się z 6 elementów, które z siebie wynikają i następują kolejno po sobie: uczucie ciężaru, uczucie ciepła, regulacja pracy serca, regulacja swobodnego oddychania, uczucie ciepła w całym organizmie, uczucie chłodu na czole.
Zastosowanie
Metoda treningu autogennego znajduje zastosowanie we wszystkich stanach chorobowych, które mają źródło psychogenne, a także przed wykonywaniem ważnych działań, wymagających wysiłku fizycznego i psychicznego. Świetnie się sprawdza między innymi w nerwicach narządowych, bezsenności, migrenie, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, dolegliwościach hormonalnych, przy drobnych zabiegach chirurgicznych, a także w położnictwie i stomatologii. Z treningu autogennegoSchultza korzysta się także w poradniach wychowawczych i małżeńskich. Cenią go sobie sportowcy i aktorzy – pomaga w opanowaniu zdenerwowania i tremy przed zawodami czy występami.
Skutki
Badania kliniczne (między innymi EEG i EKG) dowodzą, że metoda ta wpływa na łagodzenie objawów chorobowych, a nierzadko je nawet usuwa.