Składniki:
- 4 pory
- 2 cebule
- 2 łyżki oliwy
- 1,5 l bulionu
- 1,5 kostki serka topionego
- pół pęczka zielonej pietruszki
- gałka muszkatołowa
- biały pieprz
- sól
Sposób wykonania:
- Białe części porów pokroić w plastry, a cebulę w drobną kostkę.
- W garnku rozgrzać oliwę, zeszklić na niej pory i cebulę.
- Dodać bulion i gotować na wolnym ogniu przez 15 minut.
- Dodać serek topiony i mieszać aż do rozpuszczenia.
- Zupę doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
- Przed podaniem posypać pokrojoną natką.
BULION
Nauczyliśmy się go przyrządzać dzięki Francuzom. To oni właśnie są autorami przepisów na oszałamiające intensywnym aromatem, klasyczne wywary mięsne, niekoniecznie – dodajmy – zdrowe.
Tradycyjnie jednak rzecz ujmując, wywar mięsny z dodatkiem warzyw jest podstawą większości zup.
Wywar ciemny powstaje z mięsa wołowego podpieczonego razem z kością i warzywami. Umieszczamy je w płaskim naczyniu w mocno rozgrzanym piekarniku i pieczemy, odwracając kilka razy, aż kości nabiorą brązowej barwy. Całość razem z warzywami zalewamy w garnku zimną wodą i dodajemy czosnek, liście laurowe, ziele angielskie oraz zieloną pietruszkę i liście selera. Gotujemy przynajmniej półtorej godziny, soląc dopiero pod koniec gotowania. Po przecedzeniu i usunięciu tłuszczu możemy wywar przechować kilka dni w lodówce albo zamrozić w porcjach.
Wywar jasny przygotowujemy z cielęciny lub młodej kury, tak zwanej rosołowej. Tutaj nie musimy mięsa podpiekać. Wystarczy włożyć mięso, warzywa i przyprawy – takie jak do wywaru ciemnego – do zimnej wody i gotować długo i powoli. Zawodowi kucharze trzymają taki wywar na ogniu nawet kilkanaście godzin.
Choć dietetycy oburzają się na udział kości zwierzęcych w gotowaniu, takie wywary bez wątpienia mają niezwykły i bogaty aromat i smak, który nadaje charakter zupom i innym potrawom.
Wartość odżywcza jednej porcji:
- 242,8 kcal
- Białko: 11,5 g
- Tłuszcz: 17,1 g
- Węglowodany: 18,9 g