Codzienne mycie włosów może być katorgą dla wielu z nas, zwłaszcza jeśli fryzurę trzeba potem jeszcze ułożyć. Są jednak sposoby na to, by zmniejszyć aktywność gruczołów łojowych i tym samym zlikwidować problem nadmiernie przetłuszczających się włosów.
Żeby tak się jednak stało, trzeba poznać przyczynę naszych łojotokowych problemów. A warunkujących to czynników może być kilka. Przede wszystkim zaburzenia hormonalne i zakłócenia pracy tarczycy. Inne przyczyny to: nieprawidłowa dieta, niedobory witamin, stres i problemy ze snem.
Jak z tym walczyć?
Przede wszystkim stopniowo, nie radykalnie, żeby nie mobilizować gruczołów łojowych do jeszcze większej aktywności. Nie warto więc nadmiernie oczyszczać i wysuszać skóry głowy, gdyż sebum (wydzielina gruczołów łojowych) jest potrzebne do odpowiedniego nawilżania skóry głowy. Trzeba tylko wyregulować jego wydzielanie.
Jeśli wyeliminujemy wszystkie przyczyny zdrowotne, które mogłyby doprowadzić do nadmiernego przetłuszczania włosów, to pozostanie nam jeszcze jeden ważny czynnik: odpowiednia pielęgnacja.
Jak prawidłowo pielęgnować włosy?
Po pierwsze starać się odzwyczaić włosy od częstego mycia. Niestety, jednorazowa akcja pt: „nie myję włosów przez tydzień” niczego nie zmieni. Trzeba stopniowo wydłużać okres między jednym myciem, a kolejnym. Najpierw zrobić odstęp jednodniowy i starać się utrzymać taki stan np. przez miesiąc. Następnie ten okres wydłużyć.
Kolejna ważna rzecz to dobry szampon. Kosmetyk musi być delikatny (szampony wysuszające, zawierające silikony nie są odpowiednie). Ważne jest też jak myjemy włosy. Nie należy wylewać szamponu bezpośrednio na środek głowy, lecz niewielką jego ilość nalać na dłoń, a następnie zmieszać z wodą i równomiernie rozprowadzić po skórze głowy. Należy także pamiętać, by kosmetyki takie jak maski czy odżywki nie nakładać na skórę głowy, a starać się je tylko rozprowadzić po włosach.
Po umyciu i spłukaniu włosów warto przepłukać włosy i skórę głowy ziołowymi płukankami.
Nie suszyć gorącym powietrzem
Częste suszenie, zwłaszcza gorącym powietrzem, pobudza gruczoły łojowe do pracy. Żeby nasze włosy nie przetłuszczały się tak szybko, warto zrezygnować z niektórych złych przyzwyczajeń, jak np. częste dotykanie włosów i skóry głowy, i zbyt rzadkie mycie grzebieni i szczotek (ważne jest także częsta zmiana poszewki na poduszce).