Nowoczesny styl życia z przewagą niewystarczającej ilości naturalnego światła i zbyt dużą ekspozycją na sztuczne światło wieczorem nie sprzyja naturalnemu cyklowi snu i aktywności. Naukowcy ostrzegają, że ta nierównowaga może mieć związek z rakiem, otyłością, cukrzycą i innymi schorzeniami.
Chociaż mamy do czynienia ze stosunkowo nowym zagadnieniem, to jeden z amerykańskich naukowców, epidemiolog raka Richard Stevens, zajmuje się nim już od 30 lat.
– To jasne, że typowe oświetlenie ma wpływ na naszą fizjologię. Można je jednak usprawnić. Lepsze oświetlenie może zminimalizować jego niekorzystne oddziaływanie. Mam tu na myśli stosowanie ciemniejszego światła o większej długości fal wieczorem i unikanie jasnego niebieskiego światła smartfonów, tabletów i czytników e-booków.
Każde z tych urządzeń emituje niebieskie światło, które – zwłaszcza wieczorami – hamuje wydzielanie melatoniny (hormonu odpowiedzialnego za senność) i zakłóca rytm dobowy człowieka, to znaczy wbudowany mechanizm umożliwiający nam regenerację podczas snu.
Stevens wraz z zespołem opublikował niedawno artykuł opisujący wpływ niektórych urządzeń na wydzielanie melatoniny i rytm dobowy.
– W naszym artykule na nowo analizujemy i dokonujemy syntezy znanych informacji na temat wpływu sztucznego światła na zdrowie człowieka. Nie mamy jeszcze stuprocentowej pewności, ale istnieją dowody wskazujące na to, że długotrwała ekspozycja na światło tego rodzaju ma związek z otyłością, cukrzycą, depresją i rakiem piersi, a być może również z innymi odmianami raka – mówi Richard Stevens.
Wraz z rosnącą popularnością i dostępnością tabletów i smartfonów musi nastąpić zwiększenie ogólnej świadomości skutków, jakie światło emitowane przez te urządzenia wywiera na organizm człowieka. Niedawno przeprowadzony eksperyment wykazał, że u osób korzystających z e-booków wydzielanie melatoniny było opóźnione w porównaniu z czytelnikami tradycyjnych książek.
– Istotną kwestią jest natężenie światła, z jakiego korzystamy wieczorami – mówi Richard Stevens. – Nie oznacza to absolutnie, że powinniśmy je gasić codziennie o godzinie 20.00, ale musimy zwrócić uwagę na jego źródło i naturę. Jeżeli można wybierać pomiędzy książką a czytnikiem, lepiej dla naszego organizmu wybrać książkę. Nocą oświetlenie sprzyjające prawidłowemu rytmowi dobowemu powinno być przyciemnione i bardziej czerwone w swojej naturze, takie jak światło pochodzące ze zwykłych żarówek żarnikowych.
Źródło: www.sciencedaily.com