Szkoły rodzenia od kilkunastu lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród przyszłych rodziców. Przygotowują one mamy i tatusiów nie tylko do samego porodu, lecz także do obowiązków, które spadną na nich zaraz po narodzinach dziecka. Czy warto skorzystać z takich zajęć i czego konkretnie można się nauczyć w szkole rodzenia?
Szkoły rodzenia to zorganizowane zajęcia dla przyszłych rodziców, które mają na celu przygotowanie ich do porodu oraz naukę pielęgnacji niemowlęcia. Ich program często obejmuje następujące zagadnienia:
- omówienie technik porodu,
- analizę faz porodu,
- umiejętność łagodzenia bólu,
- właściwe nastawienie psychiczne,
- metody relaksowania się podczas przerw między skurczami,
- naukę oddychania podczas porodu,
- odżywianie podczas ciąży i po porodzie,
- okres połogu,
- pielęgnację i opiekę nad noworodkiem tuż po narodzinach.
W ramach szkoły rodzenia odbywają się również wykłady dla przyszłych ojców, dzięki którym dowiadują się oni, w jaki sposób mogą pomóc rodzącej partnerce w przezwyciężeniu stresu i bólu towarzyszących porodowi. Niektóre szkoły rodzenia mają również w swojej ofercie zajęcia dla przyszłych babć i dziadków.
Co daje szkoła rodzenia?
Szkoły rodzenia pełnią funkcję wspierającą oraz terapeutyczną. Budują w kobiecie pewność siebie oraz poczucie bezpieczeństwa. Dostarczają niezbędnych informacji oraz praktycznych wskazówek, a także zapewniają dostęp do wykwalifikowanych specjalistów. Przyszli rodzice podczas zajęć mogą „od zaplecza” obejrzeć salę porodową oraz poporodową. Ponadto zawierają nowe znajomości z osobami w podobnej sytuacji życiowej, co niejednokrotnie przekłada się na trwalszą relację i wspólną wymianę doświadczeń. Zajęcia na ogół są prowadzone przez lekarzy, pielęgniarki lub położne – istnieje możliwość, że będą oni mogli asystować przy porodzie. Bliskość znanej, wykwalifikowanej osoby daje przyszłej mamie pewność i poczucie bezpieczeństwa. Niektóre szkoły rodzenia organizują nawet spotkania po porodzie, które mają na celu dawać wsparcie i pomoc w pielęgnacji niemowlęcia.
Kiedy najlepiej rozpocząć zajęcia?
Zajęcia w szkole rodzenia najlepiej rozpocząć około 30. tygodnia ciąży, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z nich w mniej lub bardziej zaawansowanej ciąży.
Gdzie szukać odpowiedniej szkoły rodzenia?
Najlepszym sposobem wyszukania odpowiedniej szkoły rodzenia są opinie bliskich osób oraz znajomych. Pomocne mogą się również okazać strony internetowe czy ulotki pozostawiane często w gabinetach ginekologicznych. W większych miastach można skorzystać z przyszpitalnych szkół rodzenia oraz z zajęć prywatnych. O te ostatnie dużo trudniej w mniejszych miejscowościach, choć i tam coraz częściej pojawiają się takie oferty.
Niestety, szkoły rodzenia są płatne, gdyż Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tych zajęć. Można jednak spróbować poszukać szkół, które są choć częściowo finansowane przez samorząd. Wcześniej jednak należy sprawdzić, jakie wymagania trzeba spełnić, by o taką refundację się móc się ubiegać.