Zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza zimą, stwarza ogromny problem zdrowotny. Z powodu przekroczonych norm jakości powietrza w Polsce przedwcześnie umiera 45 tysięcy osób rocznie, a 10 procent ludności choruje na astmę. Pora zawalczyć o jego czystość przynajmniej we własnym domu.
Lekarze twierdzą, że wiele chorób ma bezpośredni związek z zanieczyszczeniem powietrza, którym oddychamy na zewnątrz, ale i wewnątrz. W mieszkaniach królują roztocza, toksyczne farby, chemia gospodarcza i różnego rodzaju szkodliwe alergeny. Wywołują one kaszel, zapalenie spojówek, katar sienny czy alergię, ale są też przyczyną astmy, nowotworów i innych groźnych schorzeń układu oddechowego, odpornościowego, krwionośnego, a także nerwowego.
Skąd ten smog?
Źródłem smogu unoszącego się w miastach są spaliny samochodowe oraz emisja ze spalania paliw stałych, tj. węgla, drewna i biomasy. Głównym trucicielem, zwłaszcza w okresie grzewczym, są gospodarstwa domowe. Najwięcej pyłów emitują stare piece, w których spalamy węgiel kiepskiej jakości, drewno (wcale nie jest ekologiczne), odpady i różnego rodzaju śmieci. Pył zawieszony (particulate matter – PM) składa się głównie z węgla (drobne cząstki sadzy) i substancji mineralnych, z dodatkiem metali ciężkich, jak również szkodliwych dla zdrowia dioksyn i furanów oraz bakterii i pyłków roślinnych.
Co nam szkodzi?
Szczególnie szkodliwy jest tzw. pył zawieszony PM2.5, czyli zawierający cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które bez przeszkód docierają do naszego układu oddechowego, a za jego pośrednictwem do krwiobiegu. Smog zawiera w sobie substancję zwaną benzopirenem, który znajdziemy również m.in. w papierosach. Tak więc stajemy się mimowolnym zwolennikiem tego nałogu.
Zadbajmy szczególnie o małe dzieci. Ich bariery ochronne nie są jeszcze w pełni dojrzałe, częściej łapią stany zapalne górnych dróg oddechowych i różnego rodzaju podrażnienia. Poza tym maluchy oddychają ustami, a nie przez nos, który jest tzw. filtrem zatrzymującym zanieczyszczenia. Dzieciom należy zapewnić nie tylko czyste powietrze, ale też pożywienie bogate w witaminy A, C i E oraz selen, pomagające organizmowi neutralizować nadmiar wolnych rodników, które powstają właśnie w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem.
Czyste powietrze w domu
Nasze zdrowie w dużej mierze jest uzależnione od tego czym oddychamy, a w powietrzu znajduje się wiele niesprzyjających zdrowiu jonów dodatnich, które przyciągają kurz, wirusy, grzyby, bakterie i mnóstwo różnych alergenów. Zanieczyszczenia te można usunąć bądź zneutralizować za pomocą oczyszczaczy powietrza: jonizatorów, ozonatorów i urządzeń wyposażonych w filtry, na przykład HEPA czy węglowe. Oczyszczacze filtrowe zasysają zanieczyszczone powietrze do wnętrza urządzenia, gdzie zostaje ono przefiltrowane, a następnie wolne od zanieczyszczeń i zapachów wraca do pomieszczenia. W jonizatorach funkcję filtra pełnią jony ujemne, a w ozonatorach – ozon.