Świerzbiączka, czyli Atopowe Zapalenie Skóry to przewlekła choroba skórna o podłożu alergicznym. Rozwija się na skutek zaburzeń w układzie immunologicznym, stresu oraz kontaktu z alergenami wziewnymi i drobnoustrojami.
Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) lub egzema często mylona jest z łuszczycą, gdyż jej głównym objawem są bardzo swędzące zmiany skórne przypominające liszaje. Choroba pojawia się już w wieku dziecięcym, dotyka obu płci i towarzyszy przez całe życie, choć ma okresy zaostrzenia i remisji.
Objawy choroby
- uporczywy świąd skóry
- czerwone plamy, wypryski
- rumień
- grudki, guzki i pęcherze
- suchość skóry i jej łuszczenie się
- stan zapalny skóry
- opryszczka
- choroby oczu
- powiększenie węzłów chłonnych
- zmiany skórne na szyi, pod piersiami czy pachami oraz w zgięciach stawowych
Przyczyny
Główną przyczyną świerzbiączki są zaburzenia układu odpornościowego organizmu i jego reakcja na kontakt z alergenami. Bardzo często towarzyszy innym chorobom alergicznym, jak katar sienny czy astma. Uczulać mogą środki chemiczne w gospodarstwie domowym, pożywienie, kosmetyki, odzież i inne materiały oraz promieniowanie słoneczne. Objawy chorobowe nasilają się w momentach silnego wzburzenia i stresu, wywołując swędzenie skóry, czerwone plamy i pocenie się.
Diagnostyka i leczenie
Osoby dotknięte wspomnianymi wyżej objawami powinny zasięgnąć rady dermatologa bądź alergologa, który na podstawie szczegółowego wywiadu i po przeprowadzeniu testów alergicznych potwierdzi bądź wykluczy Atopowe Zapalenie Skóry i zaleci odpowiednie leczenie. Przede wszystkim należy sprawdzić, co nas uczula i skutecznie wyeliminować z diety lub otoczenia alergen wywołujący świerzbiączkę. Zaleca się leczenie lekami immunosupresyjnymi hamującymi aktywność układu immunologicznego, przeciwzapalnymi oraz antyhistaminowymi. Oprócz leków doustnych ważne jest intensywne natłuszczanie miejsc zmienionych chorobowo, stosowanie maści z dodatkiem antybiotyku oraz specjalne kosmetyki przeznaczone do skóry atopowej.