Stulejka to męskie schorzenie, które może występować w formie wrodzonej (tak jest najczęściej) lub nabytej (zwłaszcza u dorosłych).

 

Jak rozpoznać stulejkę? Ten stan chorobowy charakteryzuje się zwężeniem napletka, czyli ochrony skórnej żołędzi, co uniemożliwia lub utrudnia jego zsunięcie oraz utrzymanie prawidłowej higieny. Jedną z przyczyn powstania stulejki w formie nabytej jest nagromadzenie się mastki (wydzieliny zbierającej się pod napletkiem) w wyniku złej higieny.

Uwaga! Stulejka jako choroba może być stwierdzana dopiero u dzieci około 2–3. roku życia. Wcześniej jest uważana za prawidłowy stan fizjologiczny.

Reklama

 

Objawy

Objawy stulejki to najczęściej:

  • ból prącia, zwłaszcza podczas wzwodu,
  • zaczerwienienie prącia,
  • powiększenie napletka,
  • wydobywanie się płynów z napletka.

 

Leczenie

Lekarz może próbować odprowadzić napletek po podaniu pacjentowi leków znieczulających. Pacjent może także sam podjąć taką próbę, najlepiej podczas ciepłej kąpieli. Takie metody stosowane są najczęściej u dzieci.

W przypadku dorosłych zwykle konieczna jest interwencja chirurgiczna, czyli poszerzenie ujścia napletka albo usunięcie części lub całości napletka (obrzezanie).

Nieleczona stulejka wiąże się z pogorszeniem jakości współżycia seksualnego (między innymi ze zmniejszeniem doznań) lub z kompletnym uniemożliwieniem wszelkich zbliżeń z powodu bólu przy naruszeniu napletka. Mogą się również pojawić trudności w oddawaniu moczu. W skrajnych przypadkach, gdy pacjent zaniedba problem, dochodzi do chronicznego zapalenia dróg moczowych i nasiennych, co w konsekwencji może prowadzić nawet do posocznicy.