Dolegliwości kostne dają się one we znaki coraz młodszym osobom. Powodem są zmiany przeciążeniowe, wady postawy, siedzący tryb życia i nadwaga. Naukowcy sugerują, że odpowiednio dobrany sposób żywienia nie tylko może zapobiegać bólom i stanom zapalnym stawów, ale także je wzmacniać i złagodzić dolegliwości. Jakie zatem składniki naszego pożywienia wpływają na dobrą kondycję stawów?
Choroba zwyrodnieniowa stawów sprowadza się do przedwczesnego zużycia i uszkodzenia chrząstki stawowej. Powodem nie są wyłącznie efekty starzenia się tkanek, a często niedobory żywieniowe w komórkach produkujących chrząstkę stawową. Chrząstka jest tkanką hydroelastyczną. Zawarte w niej proteoglikany (połączenia wielocukrów i białek) mają bardzo dużą zdolność wiązania wody, co daje elastyczność i niweluje skutki wstrząsów, na które narażone są stawy podczas ruchów. Jeśli jest ona odwodniona, wzrasta jej wrażliwość na wstrząsy i urazy prowadzące do uszkodzenia powierzchni stawowych.
Jak odbudować chrząstkę stawową?
Podstawowym budulcem chrząstki stawowej jest białko. Jego bogatym źródłem są jaja, chude mięsa, ryby, owoce morza, produkty mleczne, a także fasola, groch, soczewica, soja. Dieta powinna obfitować w produkty zbożowe pełnoziarniste, orzechy, pestki dyni, słonecznika, a także warzywa i owoce oraz zawierać tłuszcz rybny (łosoś, makrela, sardynka) bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3. Wskazany jest również olej lniany. Odbudowie chrząstki stawowej sprzyja glukozamina z chondroityną oraz witamina C, która stanowi niezbędny substrat do syntezy kolagenu. Zbawienny wpływ na układ ruchu będzie miała popularna w kuchni żelatyna (galaretki mięsne, rybne, owocowe, czy chociażby żelki, ale zbyt dużo konserwantów, barwników i cukru może nasilić stan zapalny. Powstająca nowa tkanka potrzebuje też soli wapnia, żeby uzyskać odpowiednią twardość. Głównym składnikiem mineralnym tkanki kostnej jest fosforan wapnia, a wśród składników organicznych – białka (kolagen) i lipidy. Stosunek wapnia do fosforu w racji pokarmowej powinien wynosić 1:1.
Wspomóż się odpowiednią suplementacją
Co możemy zrobić dla naszych stawów, gdy prowadzimy niezbyt regularny i racjonalny tryb życia? Na pewno nie powinniśmy czekać aż samo przejdzie tylko poszukać ratunku w suplementach diety. Obecnie na rynku jest dużo preparatów z glukozaminą i chondrointyną, dostępnych bez recepty, uzupełnią one dietę w substancje niezbędne dla odżywienia chrząstki stawowej. Na skutek nadmiernych obciążeń włókna proteoglikanów zaczynają się odrywać od włókna kolagenu i stopniowo je odsłaniają, narażając je na degradację. Kolagen typu II jest najważniejszym składnikiem białkowym i znajduje się wyłącznie w chrząstkach stawowych. Warunkiem powodzenia jest podanie kolagenu typu II w postaci niezdenaturowanej, czyli naturalnej. Warta polecenia jest również Vilcacora plus chrząstka rekina. Suplement diety zawiera składniki wspomagające narządy ruchu – wapń i vilcacorę.
Nie można zapominać o suplementacji takich witamin jak: B12, B kompleks, D3, a przede wszystkim witaminy C, która jest ważnym białkiem odpowiadającym m.in. za kondycję stawów i ścięgien. Dużo jej w chrzanie, jarmużu, papryce czerwonej, liściach pietruszki, kapuście włoskiej, kalafiorze, brokułach, czarnych porzeczkach, kiwi, truskawkach, owocach dzikiej róży, granatu i cytrusach. Zalecane są również takie składniki mineralne jak cynk czy żelazo. Cynk znajdziemy w mięsie, serach podpuszczkowych, produktach zbożowych pełnoziarnistych, pestkach dyni, natomiast źródłem żelaza jest mięso, podroby, a także rośliny zielone, soczewica i amarantus.