Wiosna to trudny czas dla alergików. Unoszące się z wiatrem pyłki kwitnących roślin i traw powodują problemy z drogami oddechowymi, łzawienia i świąd, a zwykłe wiosenne porządki mogą przyprawić o kaszel, katar i ból głowy. Są jednak sposoby, które pomogą wyeliminować lub ograniczyć objawy alergii.

 

Już wczesną wiosną zaczynają pylić drzewa oraz pyłki traw (również zbóż). Wiele osób ma alergię na roztocze kurzu domowego, czyli pajęczaki. Lubią one szczególnie mieszkania z centralnym ogrzewaniem, klimatyzacją, tapicerowanymi meblami, dywanami i wykładzinami.

Alergię mogą powodować także zarodniki grzybów pleśniowych (znajdujące się m.in. w źle wentylowanych łazienkach). Powodują one uczulenia skórne oraz uciążliwe problemy ze strony górnych i dolnych dróg oddechowych.

Reklama

 

Jak sobie z tym poradzić?

Dobrym sposobem jest ozonowanie pomieszczeń. Ozon to naturalnie występujący gaz. Powstaje w atmosferze ziemskiej podczas wyładowań atmosferycznych, ale może być także produkowany przez odpowiednie urządzenia, zwane generatorami ozonu (popularnie – ozonatorami). Wchodzi on w reakcje ze związkami organicznymi – takimi jak pleśń, grzyby, wirusy, bakterie czy alergeny – i całkowicie je niszczy.

Ozonować można niemal wszystko – pomieszczenia, klimatyzację w samochodzie, jedzenie czy wodę.

 

Korzyści wynikające z ozonowania:

  • dezynfekcja pomieszczeń
  • likwidacja wirusów oraz bakterii chorobotwórczych
  • neutralizacja odchodów lub fragmentów roztocza kurzu domowego
  • utlenianie, a zarazem neutralizacja alergenów kurzu
  • neutralizacja grzybów, pleśni, a także alergicznie działającej sierści zwierząt
  • ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób i ułatwienie ich leczenia w dużych skupiskach ludności (szpitale, żłobki, przedszkola, biura, szkoły)
  • eliminacja nieprzyjemnych zapachów