Spinning to dobrze znana wędkarzom metoda łowienia ryb, ale nie nią tu chodzi. Terminem „spinning” określa się także bardzo dziś popularne ćwiczenia fizyczne z wykorzystaniem roweru stacjonarnego. Spinning jest formą oferowaną przez kluby fitness, ale ćwiczyć można też w domu, jeśli ma się odpowiedni sprzęt i zna podstawowe zasady spinningu. Jest to dobry sposób aktywnego relaksu także dla tych, którzy od ruchu stronią.
Geneza spinningu wiąże się z programem szkolenia kolarzy halowych, trenowanych grupowo przez profesjonalnych instruktorów. Sięga drugiej połowy lat osiemdziesiątych XX wieku. O współczesnej karierze spinningu w kręgach dalekich od sportu wyczynowego zadecydowało kilka czynników. Przede wszystkim fakt, że ćwiczenia na rowerze stacjonarnym nie wymagają w zasadzie żadnych umiejętności. Są zatem łatwe i dostępne dla każdego, kto tylko chce się ruszać i ceni sobie korzyści płynące z systematycznego ćwiczenia. Nie mają znaczenia ani wiek, ani płeć, ani stopień fizycznej sprawności, a tym bardziej warunki atmosferyczne. A ponieważ dzisiejszy świat promuje ruch jako antidotum na wiele schorzeń, lansując jednocześnie szczupłą sylwetkę, spinning musiał więc zdobyć rzesze zwolenników.
Zalety
Zalety systematycznie uprawianego spinningu:
- pozwala spalić dużą liczbę kalorii (nawet do 1000 kcal przez godzinę)
- ułatwia pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej
- kształtuje mięśnie nóg i pośladków
- wzmacnia partie mięśni przykręgosłupowych
- poprawia wytrzymałość i kondycję, nie obciążając stawów (ćwiczyć mogą też osoby ze zmianami zwyrodnieniowymi)
- zwiększa wydolność układu krążenia i układu oddechowego
Dlaczego z instruktorem
Rytmiczna jazda na rowerze stacjonarnym przy muzyce, z kontrolą intensywności (z monitorowaniem pracy serca) – oto filozofia spinningu. Rola instruktora polega na dyktowaniu tempa jazdy dostosowanego do możliwości i potrzeb trenującego.
Instruktor pokazuje też prawidłową pozycję na rowerze. Najczęściej jest to oczywiście pozycja siedząca, która – chociaż łatwa – jest jednak obciążona ryzykiem kontuzji. Instruktor pomaga wyeliminować takie zagrożenie. Ćwiczyć można także na stojąco, czego jednak nie poleca się osobom początkującym.
Instruktor dba również właściwy przebieg ćwiczeń z poprzedzającą je rozgrzewką, treningiem właściwym i stretchingiem, czyli rozciąganiem odpowiednich partii mięśni i ścięgien, szczególnie nóg, ramion i kręgosłupa.
W jakim stroju ćwiczyć
Warto zaopatrzyć się w spodenki „kolarki”, rękawiczki, a także bidon, po który będzie łatwo sięgnąć, gdy zechce się pić. Teoretycznie, ćwiczenia, zwłaszcza te wykonywane w domu, nie wymagają specjalnego stroju, bo wystarczą wygodne spodnie lub szorty. „Kolarki” mają jednak specjalną wkładkę, która chroni przed odparzeniami i otarciami, a rękawiczki sprawiają, że spocone ręce nie ślizgają się na kierownicy.