Nigdy nie jest za późno, by zacząć aktywność fizyczną. Spacerowanie nie wymaga żadnego sprzętu czy specjalnego ubioru. Wystarczy odpowiednie, wygodne obuwie i butelka wody mineralnej, żeby nie odwodnić organizmu. Jeśli jesteś typem „kanapowca” zacznij od 2–5-minutowych spacerów i stopniowo wydłużaj je. Ważne, by były one stale o tej samej porze.
Aktywujmy mózg
Systematyczny 20-minutowy spacer poprawia nasze zdolności intelektualne. Dotleniamy i relaksujemy mózg, mobilizujemy takie podstawowe funkcje jak koncentracja, pamięć czy przetwarzanie informacji. Dostarczamy mu nowych bodźców i polepszamy przepływ krwi, co ułatwia przyswajanie endorfin. Osoby, które lubią samotne spacery i chcą mieć więcej czasu dla siebie wykorzystują ten moment na własne przemyślenia i zrozumienie swoich potrzeb, w czym naprawdę nie ma niczego złego.
Zadbajmy o serce
Spacer jest naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami układu krążenia. Żyły i tętnice uelastyczniają się i stają się bardziej rozciągliwe, dzięki czemu krew zdecydowanie szybciej dociera do wszystkich komórek ciała. Systematyczny spacerek pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze, poprawia metabolizm i reguluje poziom cukru we krwi, co jest ważne dla cukrzyków. Bezpośredni kontakt skóry ze świeżym powietrzem pomaga uregulować gospodarkę cieplną i zahartowuje organizm.
Wzmocnijmy mięśnie
Dla niektórych sam spacer może wydawać się nudny, ale można go urozmaicić kilkoma prostymi ćwiczeniami, które przy okazji wzmocnią nasze mięśnie. Wystarczy, że w pobliżu znajduje się ławka, krawężnik czy drzewo. Można zrobić proste ćwiczenia na ręce i klatkę piersiową. Po oparciu o drzewo obu dłoni i ustawieniu ciała w linii prostej, należy uginać łokcie, zbliżając twarz do drzewa. Mięśnie ud wzmocnią też wypady w przód, na boki i w tył. Dla osób o zdrowych kolanach można wykonać tradycyjne przysiada i półprzysiady dla osób z chorymi stawami. Dobrze jest też wzmocnić mięśnie brzucha. Ćwiczenia można wykonać na stojąco, zaczynając od wysokiego unoszenia na zmianę kolan. Następnie stojąc w rozkroku oprzyjmy ręce na biodrach i róbmy skłony tułowia w bok – raz w lewo, raz w prawo. Ćwiczenia te wplatajmy w spacer, co 5 minut inne zestaw.
Zrzucajmy nadliczbowe kilogramy
Każdy rodzaj aktywności fizycznej, gdy jest regularny (rano i wieczorem), znacznie przyspiesza nasz metabolizm oraz akcję serca, a co za tym idzie przyczynia się do szybszego spalania tłuszczu. Spacer przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej i do zmniejszenia rezerw tłuszczu. Pamiętajmy, że im więcej mięśni, tym mniej tłuszczu, a co za tym idzie – dużo więcej zdrowia! Aby rezultaty były zadowalające, należy również zadbać o zdrową i zrównoważoną dietę: ograniczmy spożycie tłuszczów, białej mąki, wysoce przetworzonej żywności, słodyczy, słodzonych napojów.
Spacery grupowe
Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Michigan, grupowe spacery na łonie przyrody mogą łagodzić objawy depresji, zmniejszać stres i dobrze wpływać na zdrowie psychiczne. Badacze sugerują, iż dołączenie do regularnie spacerujących grup może nie tylko poprawić nastrój, ale i pomóc w przezwyciężeniu poważnych chorób. Podczas takich spacerów zaczynamy widzieć nasze problemy z innej perspektywy, mniej negatywnie. Wspólne spacerowanie zacieśnia też więzi międzyludzkie i daje doskonałą okazję do rozmów.