Aby zachować zdrowie przez długie lata, warto korzystać z dóbr natury. Na przykład pijąc herbaty ziołowe, które od wieków łagodzą najróżniejsze dolegliwości. Pomagają w leczeniu przeziębień, uspokajają skołatane nerwy i odchudzają. Zanim jednak po nie sięgniemy, warto spytać lekarza, czy przygotowany przez nas napar nam nie zaszkodzi.

 

Współczesne badania potwierdzają, że wiele ziół ma działanie uspokajające, łagodzące, poprawiające koncentrację, obniżające ciśnienie, wspomagające spalanie tłuszczu oraz usprawniające perystaltykę jelit. Oczywiście herbaty ziołowe nie zastąpią medycyny konwencjonalnej, ale w niektórych schorzeniach mogą skutecznie pomóc. Tradycyjnie są przygotowywane z liści lub kwiatów, ale niekiedy wykorzystuje się do tego celu również korzenie. Najlepiej smakują napary ze świeżych ziół lub z suszu. Często miesza się je ze zwykłą herbatą, która nadaje im intensywnego aromatu.

Reklama

 

Na niestrawność i bóle brzucha

Mięta pieprzowa posiada bogate właściwości lecznicze. Zwykle używamy jej do łagodzenia skutków niestrawności i podrażnień żołądka oraz przy wzdęciach czy bólach brzucha. Działa rozgrzewająco i rozkurczowo, a wypita przed snem ułatwia zasypianie. Jest też pomocna przy zapaleniu dróg żółciowych.

Podobne właściwości ma również herbata z rumianku, która jest polecana zwłaszcza dzieciom i osobom starszym, gdyż wykazuje słabsze działanie przeczyszczające niż mięta. Działa rozkurczowo, przeciwbakteryjnie, moczopędnie, przeciwbólowo oraz napotnie.

 

Na uspokojenie i bezsenność

Napar z lipy jest zalecany przy nerwicach oraz w chorobach nerek i pęcherza, a także w stanach wyczerpania i przemęczenia organizmu.

Uspokajająco działa również melisa lekarska. Ma ona lekko cytrynowy zapach. Stosuje się ją przy nadpobudliwości nerwowej, a także w bezsenności spowodowanej stresem.

 

Na przemianę materii i niedokrwistość

Niezawodna w tym celu jest herbata z pokrzywy zwyczajnej, która działa oczyszczająco i regenerująco. To prawdziwa kopalnia zdrowia. Zawiera witaminę A i C, potas, wapń, żelazo oraz flawonoidy i karotenoidy. Ma właściwości moczopędne i krwiotwórcze. Jest zalecana przy anemii i niedokrwistości. Ułatwia przemianę materii.

Również herbata z hibiskusa ma działanie oczyszczające organizm. Obniża ciśnienie krwi i stymuluje układ odpornościowy. Osoby, które zażywają leki na nadciśnienie, powinny zrezygnować z tej herbaty, gdyż jej stosowanie może niebezpiecznie spotęgować działanie lekarstw.

 

Na przeziębienie, grypę i przeciwgorączkowo

Kwiat lipy stosuje się między innymi przy przeziębieniach i anginach. Działa napotnie oraz osłonowo na drogi oddechowe. Herbata z fiołka trójbarwnego również wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych oraz łagodzi kaszel. Natomiast napar z majeranku ma właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne.

 

Na odchudzanie

Często zalecanymi napojami wspomagającymi dietę odchudzającą są właśnie herbaty ziołowe. Zwłaszcza zielona i czerwona herbata wykazują silne działanie oczyszczające i regulujące procesy trawienne. Nie odwadniają przy tym organizmu, w przeciwieństwie do herbaty czarnej. Pomocne będą także napary zawierające w swoim składzie kminek, bazylię oraz tymianek. Należy natomiast uważać na znajdujący się w niektórych mieszankach selen, gdyż jego nadużywanie może wywoływać skutki uboczne, takie jak wypadanie włosów, nudności oraz nerwowość.

 

Sposób użycia ziół

Zwykle, jeśli producent nie zaleca inaczej, herbatę przygotowujemy, zalewając 1 łyżeczkę suszu na szklankę wrzątku. Przykrywamy napar i odstawiamy na 10 minut do naciągnięcia. Po zaparzeniu ziół wywar przecedzamy przez sitko.

 

Zwróć uwagę

Zioła zawierają wiele substancji chemicznych, które mogą być pomocne przy różnych dolegliwościach, ale niekiedy też szkodzą. Nie są one obojętne dla organizmu i jak we wszystkim, należy zachować umiar. Szczególnie kobiety w ciąży i karmiące mamy powinny uważać i delektować się wspaniałym smakiem ziołowych herbat dopiero po konsultacji z lekarzem.