Dziewczęta, które często konsumują słodzone napoje, mogą wcześniej niż inne mieć swoją pierwszą menstruację – do takiego wniosku doszli amerykańscy badacze z wydziału medycyny Uniwersytetu Harvarda, którzy zbadali związek między słodzonymi napojami a datą pierwszej miesiączki.
Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od 5583 dziewcząt w wieku 9–14 lat. Okazało się, że dziewczynki, które spożywały dziennie ponad 1,5 porcji słodzonych napojów gazowanych, pierwszą menstruację przeżywały około 2,7 miesiąca wcześniej niż ich rówieśniczki, które piły mniej słodkich napojów. Co więcej, nie miało to żadnego związku z innymi cechami (takimi jak wskaźnik masy ciała BMI, wzrost, ilość i rodzaj spożywanej żywności) czy czynnikami społecznymi (takimi jak aktywność fizyczna itd.).
Odkrycie amerykańskich badaczy jest bardzo ważne nie tylko ze względu na rosnący problem otyłości wśród dzieci w krajach rozwiniętych, ale także z uwagi na to, że wcześniejsza menstruacja ma związek ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi w dorosłym życiu.
Doktor Karin Michels, która kierowała zespołem badawczym, wyjaśnia:
– Wyniki naszych badań zwiększają listę zmartwień wynikających z szerokiej konsumpcji słodzonych napojów przez amerykańskie dzieci i nastolatki. Chociaż głównym problemem jest nadwaga, to uzyskane przez nas wyniki dowodzą, że pierwsza miesiączka pojawiała się szybciej u dziewcząt, które chętnie sięgały po słodkie napoje. Jest to szczególnie ważne w kontekście szybszego dojrzewania młodzieży, które ma miejsce w krajach rozwiniętych. W dużej mierze nie znamy przyczyn tego zjawiska.
W podsumowaniu prac amerykańskich badaczy czytamy, że częsta konsumpcja słodzonych napojów może mieć związek z wcześniejszym pojawieniem się pierwszej menstruacji. Przyspieszenie pierwszej miesiączki o rok ma zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi o 5 proc., można zatem powiedzieć, że przyspieszenie tego fizjologicznego procesu o 2,7 miesiąca ma na to ryzyko stosunkowo niewielki wpływ. Można jednak założyć, że istnieją kraje, w których dziewczęta piją więcej słodkich napojów niż małe Amerykanki, a co za tym idzie – jeszcze szybciej dostają pierwszą menstruację. Wpływ słodkich napojów na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka piersi nie może zostać zlekceważony – wykluczenie tego czynnika z diety jest przecież stosunkowo łatwe.
Dane, na których opierało się badanie, pochodziły z ogólnokrajowej ankiety na temat dorastania, w której udział wzięło 16 875 dzieci z 50 stanów USA. W momencie przystąpienia do programu żadna z dziewcząt nie miała jeszcze pierwszej menstruacji, a na końcu zaledwie 3 proc. badanych zaczęło miesiączkować. Wśród zadawanych pytań znalazły się te dotyczące konsumpcji słodzonych napojów, gazowanych i niegazowanych, słodzonych naturalnymi i sztucznymi substancjami – badacze chcieli wziąć pod uwagę wszelkie czynniki.
Okazało się, że napoje słodzone sztucznymi substancjami nie miały związku z przyspieszeniem pierwszej menstruacji. Natomiast wśród dziewcząt, które spożywały codziennie minimum 1,5 porcji napojów słodzonych naturalnymi substancjami, pierwsza menstruacja pojawiała się co najmniej miesiąc wcześniej w 24 proc. przypadków (przy uwzględnieniu innych decydujących czynników). Średni wiek pierwszej miesiączki u dziewcząt pijących więcej słodkich napojów wynosił 12,8 lat, a w drugiej grupie średnia wieku wyniosła 13 lat.
Nawet po skorygowaniu wyników pod kątem BMI, wynik na niekorzyść słodkich napojów nadal był dość wysoki i wynosił 22%.
Badacze twierdzą, że napoje słodzone dodatkowo naturalnymi substancjami mają wyższy indeks glikemiczny niż naturalnie słodkie soki owocowe, a wysoki indeks glikemiczny jest odpowiedzialny za szybkie zwiększenie stężenia insuliny w organizmie. Wyższy poziom insuliny ma związek z podwyższeniem poziomu hormonów płciowych, których duża ilość w organizmie przyspiesza rozpoczęcie cyklu miesiączkowego. Podobne skutki wywołuje również zwiększone spożycie kofeiny. Naukowcy wyeliminowali jednak tę substancję z uwagi na fakt, że nie miała ona zasadniczego przełożenia na wcześniejszą menstruację. Głównym winowajcą pozostaje zatem cukier, który jest dodawany do napojów gazowanych. Wyniki badań amerykańskich naukowców dowodzą, że społeczeństwo i opieka zdrowotna powinny dołożyć wszelkich starań, aby zmniejszyć konsumpcję słodzonych napojów.
Źródło: www.sciencedaily.com