Dzieci, które kultywują zdrowy tryb życia – jedząc warzywa i owoce oraz uprawiając sport – mogą narażać na szwank swoje zdrowie przez picie nadmiernych ilości napojów dla sportowców zawierających cukier i substancje smakowe. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z wydziału nauk medycznych Houston University w Teksasie.

„Zarówno dzieci, jak i rodzice kojarzą te napoje ze zdrowym trybem życia, mimo że zawierają one duże ilości cukru i nie mają żadnych wartości odżywczych” – mówi dr Nalini Ranjit z teksańskiego uniwersytetu.

Pod jego kierunkiem naukowcy zbadali związek między spożyciem napojów słodzonych cukrem, zdrowej i niezdrowej żywności a poziomem aktywności fizycznej uczniów z 8 i 11 klasy, aby określić, jakie związki istnieją pomiędzy spożywaniem takich napojów i innymi wzorcami zachowań. Słodkie napoje to te, które zawierają dodatkowe kaloryczne substancje słodzące takie jak cukier czy syropy kukurydziany o dużej zawartości fruktozy – gazowane i niegazowane – z wyjątkiem stuprocentowych soków owocowych.

Konsumpcja napojów smakowych i energetyzujących rosła wraz z ilością spożywanej zdrowej żywności i większą aktywnością fizyczną w porównaniu z napojami gazowanymi, które są zwykle kojarzone z niezbyt zdrowym stylem życia.

„Napoje dla sportowców często reklamuje się jako zgodne z zasadami zdrowego stylu życia, co ma dawać im przewagę nad napojami gazowanymi – mówi dr Ranjit – niemniej jednak, zawartość soku owocowego w tych napojach jest śladowa, w przeciwieństwie do pustych kalorii”. Wyniki badań dowodzą, że chociaż zawierają cukier, społeczeństwo uważa je za zdrowe.

Naukowcy stwierdzili, że 28% teksańskich dzieci co najmniej trzy razy dziennie pije napoje słodzone cukrem. Wśród chłopców w wieku 11–13 lat dzienne spożycie napojów gazowanych wzrosło, a spożycie napojów niegazowanych pozostało bez zmian. Jeżeli chodzi o dziewczęta, to spożycie napojów gazowanych nie uległo zmianie, ale spożycie napojów niegazowanych spadło dość znacznie.

Picie codziennie zaledwie 1 puszki napoju zawierającego cukier, może w ciągu roku doprowadzić do wzrostu wagi o 5 kg. Dietetycy przestrzegają również przed spożywaniem stuprocentowych soków owocowych – ze względu na wysoką kaloryczność dzieci powinny otrzymywać tylko jedną szklankę takiego soku dziennie. Napoje izotoniczne są wskazane jedynie podczas wzmożonego wysiłku fizycznego – aby uzupełnić utracone płyny, dzieci powinny pić raczej wodę, a owoc jest dużo lepszym wyborem od szklanki soku owocowego. Przyjmowanie dużych ilości napojów smakowych i izotonicznych może odwrócić pozytywne skutki wykonywanych ćwiczeń. Jak mówi dr Ranjit, w walce z otyłością kluczowe znaczenie ma rozpoznanie błędnych skojarzeń.


Źródło: http://www.eurekalert.org