Problem pogorszenia ostrości widzenia zgłaszają często kierowcy prowadzący samochody po zapadnięciu zmroku. Jest to objaw ślepoty zmierzchowej. Podobne objawy obserwujemy niekiedy również przy przechodzeniu z ciemnego pomieszczenia do oświetlonego i na odwrót. Dolegliwość ta może wskazywać na niedobór witaminy A w organizmie, ale często towarzyszy osobom z zaćmą oraz jaskrą.
Co jest przyczyną tego schorzenia, jakie są jego objawy i metody leczenia?
Ślepota zmierzchowa, potocznie nazywana kurzą ślepotą (kseroftalmia), to gorsze widzenie o zmroku. Stan ten jest efektem upośledzenia działania pręcików siatkówki oka. Padające światło jest absorbowane przez tzw. czerwień wzrokową – rodopsynę. To ona jest odpowiedzialne za widzenie nocne.
Przyczyny
Przyczyną kurzej ślepoty może być niedobór witaminy A, ale towarzyszyć może ona bardziej poważnych schorzeniom, jak jaskra, zaćma czy retinopatia barwnikowa. Może być też uwarunkowana genetyczne (zespół Ushera czy myopia, krótkowzroczność).
Leczenie i zapobieganie
Aby zdiagnozować kurzą ślepotę należy zbadać dno oka (oftalmoskopia), pole widzenia (perymetria) i wykonać badanie elektrofizjologiczne. Konieczne jest również badanie krwi, które pozwoli ustalić stężenie witaminy A i glukozy. Witamina A zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wzroku, jej pochodna wchodzi w skład rodopsyny. Jej niedobór towarzyszy, poza zaburzeniem adaptacji do ciemności, zapaleniu spojówek i suchości rogówki. Ciężkie postacie deficytu mogą doprowadzić nawet do ślepoty. Osoby krótkowzroczne mogą uzyskać poprawę widzenia poprzez noszenie soczewek korekcyjnych. Niestety, wada genetyczna powodująca gromadzenie się pigmentu w siatkówce nie reaguje na te soczewki. Zmętnienie soczewki, zwane zaćmą, można usunąć operacyjnie.
Sprawdź swój wzrok
Zrób dość prosty test. Przejdź z jasnego pomieszczenia do ciemnego (łazienka, sala kinowa) i policzyć jak długo trwa przystosowanie się oczu do ciemności, w której zaczniesz rozróżniać przedmioty. Jeśli trwa to parę sekund to nie trzeba się martwić. Jeśli kilka minut warto pomyśleć o uzupełnieniu diety o żółte i zielone jarzyny i owoce (marchewka, szpinak, natka pietruszki. Na poprawę widzenia dobrze wpływa też sok pomidorowy. Natomiast jeśli ten czas przystosowania się do ciemności trwa kilkanaście minut lub dłużej, koniecznie trzeba udać się do lekarza. Warto sprawdzić poziom witaminy A i w razie niedoboru, ją uzupełnić. Dobrym źródłem tej witaminy jest wątroba pod każdą postacią.