Aby uniknąć groźnych konsekwencji chorób układu krążenia, należy dbać o odpowiedni styl życia i o proflaktykę. Właściwa ochrona przed takimi schorzeniami wymaga pewnej wiedzy o tym, co może pomóc, a co szkodzi.

 

Co pomaga?

Phytopiny Sterole roślinne uzyskane z sosny, które obniżają poziom tak zwanego złego cholesterolu (LDL), a poziom dobrego (HDL) pozostawiają bez zmian.
L-arginina Aminokwas, który naturalnie występuje w organizmie człowieka i wspomaga produkcję tlenku azotu w komórkach śródbłonka. Dzięki temu rozszerzają się naczynia krwionośne, na ich ścianach nie osadza się cholesterol, a krążenie krwi odbywa się bez przeszkód.
Vilcacora Zawarte w niej polifenole (związki organiczne o działaniu przeciwutleniającym) chronią przed uszkodzeniem ścianek naczyń krwionośnych
Resweratrol Związek polifenolowy uzyskany ze skórek winogron, który chroni naczynia krwionośne, neutralizuje wolne rodniki, łagodzi stany zapalne i usprawnia krążenie.
Nopal Zmniejsza wchłanianie glukozy, stabilizuje poziom cukru we krwi, ma korzystny wpływ na gospodarkę lipidową, czyli poziom dobrego i złego cholesterolu, a więc może mieć zastosowanie w proflaktyce chorób serca.

Reklama

 

 

Co szkodzi?

Cholesterol Ale nie w każdej formie! Jest to substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dopiero jej zbyt wysokie stężenie (zwłaszcza lipoprotein o niskiej gęstości – LDL) powoduje, że powstają złogi, naczynia krwionośne się zwężają, a przepływ krwi zostaje utrudniony.
Nadciśnienie tętnicze Prowadzi do groźnych powikłań (takich jak zawał czy udar serca); za skoki ciśnienia odpowiedzialne są alkohol, papierosy, zbyt słone i zbyt tłuste potrawy, otyłość i stres. Zespół metaboliczny, czyli kilka występujących jednocześnie czynników ryzyka chorób układu krążenia (na przykład otyłość, nadciśnienie, niski poziom dobrego cholesterolu).
Stres Może między innymi doprowadzić do nerwicy, bezsenności, chorób serca.
Alkohol Jego przewlekłe spożywanie w dużych ilościach może spowodować nadciśnienie tętnicze i wzrost stężenia glukozy we krwi; inną jego wadą jest wysoka kaloryczność, co przyczynia się do nadwagi lub otyłości.
Papierosy Zwiększają ryzyko choroby zakrzepowej i innych chorób układu krążenia. Warto pamiętać, że szkodliwe jest również tak zwane bierne palenie. Stałe przebywanie w towarzystwie osób palących zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca o 20 procent.
Otyłość i nadwaga Powodują one między innymi cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, zwiększają również ryzyko tworzenia się zakrzepów w naczyniach.
Siedzący tryb życia Sprzyja nadciśnieniu, otyłości, cukrzycy, chorobom serca, a także bólom kręgosłupa i stawów.

 

 

Liczby ważne dla serca

190 mg/dl To maksymalny poziom cholesterolu we krwi. Jeśli jest wyższy, wzrasta ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
140/90 mmHg Tej wartości nie powinno przekraczać ciśnienie tętnicze.
100 mg/dl To maksymalny poziom cukru mierzonego na czczo.
102 cm i 88 cm 102 cm to maksymalny obwód w pasie u mężczyzn, a 88 cm – u kobiet. Większe wymiary oznaczają otyłość brzuszną.

 

 

Do 2020 roku choroby układu krążenia staną się główną przyczyną zgonów i niepełnosprawności na świecie. W Polsce z tego powodu umiera najwięcej osób po 65 roku życia.