Naukowcy z Uniwersytetu Browna odkryli sposób, w jaki mięśnie i ścięgna nóg radzą sobie z nagłym uderzeniem. Ścięgna pełnią rolę amortyzatorów chroniących mięśnie nóg przed uszkodzeniem. Eksperymenty wykazały, że ścięgna absorbują początkowy ładunek energii z uderzenia, jeszcze zanim zareagują mięśnie. Około 1/10 sekundy później włókniste wiązki mięśni łączących się ze szkieletem absorbują pozostałą energię. Rola, jaką odgrywają ścięgna, jest ogromna, ponieważ chronią one wiązki mięśni przed uszkodzeniem spowodowanym przez szybkie wyzwolenie energii i siły, które jest generowane podczas uderzenia.
„Jakaś część ciała musi poradzić sobie z tym napięciem – wychodzi na to, że są to ścięgna” – mówi Nicolai Konov, naukowiec z Wydziału Ekologii i Biologii Ewolucyjnej uniwersytetu Browna. – „Na szczęście są wystarczająco elastyczne, żeby sobie z tym poradzić”.
Wyniki badań podkreślają ogromnie ważną funkcję, jaką pełnią ścięgna, które działają jak amortyzatory w czynnościach wykonywanych przez mięśnie szkieletowe. Naukowcy mają nadzieję na udoskonalenie technologii produkcji sztucznych ścięgien i usprawnienie procesu rehabilitacji następującego po zabiegu ich rekonstrukcji. Pragną też, aby ich badania znalazły zastosowanie w biomimetyce i umożliwiły skonstruowanie robota, który będzie się poruszać w „bardziej ludzki sposób”. Wyniki badań mogą również pomóc w treningu sportowców.
Źródło: www.sciencedaily.com