Dwanaście lat temu młody absolwent uniwersytetu Brian Zikmund-Fisher musiał podjąć najtrudniejszą decyzję w swoim życiu: czy pogodzić się z tym, że za kilka lat umrze na chorobę krwi, czy zgodzić się na przeszczep szpiku kostnego, który mógł go albo uleczyć, albo w kilka tygodni doprowadzić śmierci. Chory postanowił podjąć leczenie. Po dziewięciu miesiącach transfuzji krwi znaleziono odpowiedniego dawcę szpiku. Zabieg się powiódł.

– To doświadczenie nauczyło mnie, jak być dobrze poinformowanym pacjentem – mówi Zikmund-Fisher, który zawodowo poświęcił się dziedzinie zajmującej się teorią, badaniami i praktyką komunikowania w promocji i ochronie zdrowia. – Niestety, dzisiaj wielu pacjentów nie poszukuje wiedzy potrzebnej do podjęcia uzasadnionej decyzji medycznej.

Zikmund-Fisher, adiunkt na University of Michigan School of Public Health, wspólnie z Mickiem Couperem, profesorem w uniwersyteckim Instytucie Badań Społecznych, postanowił udokumentować wyzwania, z jakimi mają do czynienia pacjenci podejmujący decyzje dotyczące opieki zdrowotnej. Obaj przeprowadzili sondaż, a jego wyniki opublikował magazyn „Medical Decision Making”. W badaniu wzięło udział 3 tysiące osób, którym zadano dziewięć pytań związanych z podjęciem decyzji dotyczących własnego leczenia. Okazało się, że większość pacjentów nie dysponuje informacjami, które wystarczyłyby do przyjęcia najlepszego rozwiązania.

– Chcę udowodnić, jak ważną rolę w życiu Amerykanów odgrywa podejmowanie decyzji medycznych i jak bardzo jesteśmy do tego nieprzygotowani. Uważam to za istotny problem publicznej służby zdrowia – mówi Zikmund-Fisher.

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że pacjenci w większości przypadków nic nie wiedzą o przeciwwskazaniach dotyczących niektórych zabiegów, a personel medyczny najczęściej nie pyta ich, czy np. chcą brać określone leki.

– Pamiętaj, że masz prawo angażować się w opiekę medyczną nad tobą. Jeśli lekarz mówi ci, dlaczego powinieneś coś zrobić, a nie omawia z tobą powodów, dla których mógłbyś się na to nie zdecydować, poproś o takie informacje. Nigdy nie myśl w kategoriach opieki medycznej, tylko opieki nad samym sobą – podsumowuje Zikmund-Fisher.


Źródło: eurekalert.org