Rzucawka porodowa jest bardzo niebezpieczną chorobą okresu ciążowego. Objawia się napadowymi drgawkami przypominającymi padaczkę. Zawsze jednak jest poprzedzona stanem przedrzucawkowym. Śmiertelność zarówno matki, jak i dziecka wynosi aż 10 proc. Jakie są dokładnie przyczyny i obawy tej choroby?

 

Rzucawka porodowa, często nazywana także gestozą, to stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu matki oraz dziecka. Występuje ona najczęściej pod koniec ciąży i jest najcięższą postacią zatrucia ciążowego. Przypadłość ta dotyka 1 na 1600 kobiet spodziewających się dziecka.

 

Ryzyko występowania

Najbardziej podatne na tę chorobę są kobiety po 35. roku życiu lub nastolatki, które są po raz pierwszy w ciąży. Zatrucie ciążowe częściej dotyka panie z chorobami nerek i cukrzycą, cierpiące na nadciśnienie tętnicze, mające problemy z układem krążenia oraz predyspozycje genetyczne. Równie istotny wpływ na rozwój choroby ma niewłaściwa dieta.

Reklama

 

Objawy

Najczęściej rzucawka poprzedzona jest stanem przedrzucawkowym, który objawia się silnym bólem głowy i mięśni, a także obrzękami (najczęściej kończyn). Często towarzyszą mu też problemy ze wzrokiem, nagły wzrost masy ciała oraz nadciśnienie tętnicze, a w moczu – co wykazują badania – pojawia się białko. Ponadto dochodzi do wystąpienia szumu w uszach, szczękościsku, bólów brzucha, nudności oraz ogólnego niepokoju.

Sama rzucawka to napadowe, nagłe drgawki (podobne do napadów padaczkowych), które kończą się utratą przytomności. Najpierw pojawia się oczopląs, drżenie mięśni twarzy, trzepotanie powiek, a następnie drgawki tułowia i kończyn. Może też wystąpić bezdech, któremu towarzyszy zasinienie twarzy. Jeśli przebieg choroby jest łagodny, ciężarna kobieta w ciągu kilku minut odzyskuje przytomność. W niektórych przypadkach może jednak wystąpić uszkodzenie siatkówki oka, nerek, wątroby, a nawet mózgu. Napad rzucawki może także prowadzić do odklejenia się łożyska lub niebezpiecznego wzrostu ciśnienia tętniczego.

 

Przyczyny

Nie zidentyfikowano dokładnie przyczyn występowania rzucawki. Wiadomo tylko, że jej objawy następują po stanie przedrzucawkowym. Przypuszcza się, iż do rozwoju choroby dochodzi w wyniku wzmożonego wytwarzania substancji podwyższających ciśnienie tętnicze krwi.

 

Diagnostyka

Wczesne wykrycie stanu przedrzucawkowego jest niezwykle istotnym elementem diagnostyki. Odpowiednia opieka prenatalna pozwala na regularne kontrolowanie ciśnienia tętniczego oraz wykonywanie badań pod kątem obecności białka w moczu, a także sprawdzanie poziomu kreatyniny, enzymów wątrobowych oraz kwasu moczowego.

 

Leczenie

Jeżeli u kobiety ciężarnej lekarz zdiagnozuje stan przedrzucawkowy, stosuje się czasowo leki przeciwdrgawkowe oraz leki na nadciśnienie. Profilaktycznie podaje się również magnez. O rodzaju porodu i jego czasie decyduje lekarz (zależy to od stopnia rozwoju płodu oraz nasilenia objawów choroby). Rzucawka niesie wysokie ryzyko śmierci matki i dziecka, dlatego niezwykle istotna jest regularna kontrola lekarska.