Wprawdzie najczęściej kupujemy rzodkiewkę na bazarach, jednak można ją sadzić także w donicach na parapetach i to niezależnie od pory roku. Taka wyhodowana w domu rzodkiewka pozbawiona jest chemii, ma za to sporo wartości odżywczych, dzięki czemu przynosi wiele korzyści dla zdrowia.

 

Jako pierwsi pokochali rzodkiew Chińczycy. Stamtąd przywędrowała do Egiptu, gdzie karmiono nią robotników wznoszących piramidy. W Europie stała się przysmakiem w średniowieczu. Była też uznanym środkiem leczniczym. Służyła do nacierana ciała przy bólach reumatycznych i zapaleniach korzonków nerwowych, a także w chorobie wrzodowej. Sok z tego warzywa miał leczyć kaszel, przeciwdziałać przeziębieniom, chorobom przewodu pokarmowego (żołądka, wątroby, nerek i jelita) oraz pasożytom.

Reklama

 

Rzodkiew i rzodkiewka

Początkowo uprawiano przede wszystkim rzodkwie o kształtach wydłużonych, choć stopniowo zaczęła się upowszechniać karłowata postać tego warzywa – rzodkiewka. Była ona podobno przysmakiem egipskich faraonów.

Obecnie warzywo to dostępne jest w wielu różnych kształtach, kolorach i rozmiarach, a także smakach (łagodna, ostra, słodkawa). Jedna rzecz jest za to niezmienna – świeże warzywo powinno być jędrne, o gładkiej skórce i zielonych liściach.

 

Łatwa uprawa

Rzadko kto kupuje dzisiaj rzodkiew, za to jej odmiana – rzodkiewka jest niezwykle popularna. Można ją łatwo wyhodować we własnym ogródku, na balkonie lub nawet na parapecie. Do gruntu, w zależności od odmiany, można ją wysiewać od początku wiosny aż do jesieni. Na parapecie może rosnąć przez cały rok. Trzeba jednak pamiętać, by zapewnić jej dostateczną ilość światła. Rośnie dość szybko – na „plony” czeka się zaledwie trzy-cztery tygodnie.

To ważne, bo wyhodowana w domu rzodkiewka jest o wiele zdrowsza od kupnej, mogącej zawierać różne składniki chemiczne.

 

Mało kalorii, dużo minerałów

Warzywo to charakteryzuje się wyjątkowo niską kalorycznością (w 10 dag rzodkiewki jest tylko 14 kcal), dlatego świetnie nadaje się dla osób na diecie odchudzającej, zwłaszcza że zawiera dużo minerałów (przede wszystkim potas, ale i wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk, miedź, fluor i siarkę, której zawdzięcza ostrość smaku), a także błonnik, prowitaminę A, retinol, niacynę i kwas foliowy.

 

Korzyści dla zdrowia

Ze względu na dużą zawartość różnego rodzaju składników odżywczych i małą ilość kalorii jedzenie rzodkiewki może nieść za sobą wiele korzyści zdrowotnych, m.in:.

  • działa korzystnie na trawienie (pobudza działanie żółci)
  • działa detoksykacyjnie (wspomaga pracę wątroby, nerek i jelit)
  • działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie
  • zapobiega niedokrwistości (ze względu na zawartość takich pierwiastków, jak żelazo czy miedź)
  • wzmacnia włosy, paznokcie (to ze względu na zawartość siarki i potasu)
  • wspomaga dietę redukcyjną (dostarcza mało kalorii, dużo błonnika)