Bóle barku i karku mogą być oznaką rwy barkowej. Jest ona spowodowana zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa w odcinku szyjnym. Dolegliwość ta, podobnie jak rwa kulszowa, jest zaliczana do korzeniowych zespołów bólowych.

 

Rwa barkowa pojawia się najprawdopodobniej z powodu zużycia kręgosłupa, któremu sprzyja ciężka praca fizyczna (prowadząca do zmian w obrębie odcinka szyjnego), zaburzenia hormonalne (prowadzące do zmian struktury kości) czy dyskopatia.

 

Co się wówczas dzieje?

Zwyrodnienie krążka międzykręgowego powoduje wypadniecie lub uwypuklenie jednego z jego składników – jądra miażdżystego. To skutkuje uciskiem korzeni unerwiających mięśnie ramienia i kończyny górnej. Ucisk ten często prowadzi do zmian zapalnych, które dodatkowo nasilają proces chorobowy.

Reklama

 

Objawy

Objawem rwy barkowej jest przede wszystkim poważny ból karku i ramienia (zwykle rano), nasilający się podczas ruchów głowy czy kaszlu. Ból promieniuje do bocznej, tylnej lub środkowej powierzchni ramienia (w zależności od miejsca uszkodzenia kręgosłupa). Może obejmować także plecy i klatkę piersiową. Mięśnie (zwłaszcza karku) są napięte i przykurczone. Dolegliwościom tym niekiedy towarzyszą niedowłady, a także mrowienie i pieczenie.

 

Leczenie

W łagodnym przebiegu rwy stosuje się leczenie salicylanami, lekami przeciwbólowymi i obniżającymi napięcie mięśni. Często lekarz zaleca też noszenie kołnierza ortopedycznego. W trudniejszych przypadkach choremu przepisuje się kurację sterydową. Dobre efekty przynoszą również takie zabiegi, jak diatermia, leczenie prądami dynamicznymi, terapia ultradźwiękowa i kinezyterapia. Czasami konieczna jest jednak operacja.

 

Profilaktyka

Należy unikać ciężkich prac fizycznych i długotrwałej jazdy samochodem. Nie powinno się wykonywać gwałtownych ruchów głową. Po ustąpieniu objawów warto skorzystać z masaży i ćwiczeń korygujących postawę ciała, zwłaszcza że rwa barkowa ma tendencję do nawrotów.