Rozstępy (striae distensae) to równolegle przebiegające wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry, występujące głównie w okolicach brzucha, ud, pośladków i piersi. Nie są bolesne, choć ich pojawieniu się może towarzyszyć delikatny świąd lub pieczenie. Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję dwóch rodzajów białek: kolagenu i elastyny.
Te podłużne pręgi przypominające blizny pojawiają się wskutek zbyt szybkiego rozciągania się skóry i zerwania włókien kolagenowych tworzących jej strukturę, przede wszystkim w wyniku gwałtownego wzrostu masy ciała. Najczęściej problem ten uprzykrza życie młodym mamom (ma je aż 90 proc. ciężarnych), ale nie tylko. Rozstępy bywają również spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi lub problemami hormonalnymi, zwłaszcza związanymi ze zwiększoną produkcją wydzielanego w sytuacjach stresowych przez nadnercza kortyzolu (dlatego jest on nazywany hormonem stresu). Tworzeniu się rozstępów sprzyjać może także przyjmowanie tabletek hormonalnych i długotrwałe stosowanie leków sterydowych.
Kto jest podatny na rozstępy?
- osoby z nadwagą, zwłaszcza często stosujące diety niskokaloryczne
- osoby, których waga ulega dużym wahaniom
- młodzi ludzie w okresie dojrzewania
- kobiety ciężarne i w okresie menopauzy
- kulturyści
- osoby przyjmujące leki sterydowe
- osoby obciążone genetycznie
Powstawanie rozstępów
Rozstępy tworzą się w dwóch fazach: zapalnej i zanikowej. W pierwszej fazie mają postać czerwonych pasm. Wówczas stosunkowo łatwo można się ich pozbyć.
W fazie zanikowej następuje pozorna regeneracja rozstępów. Czerwone pasma stają się jaśniejsze i mniejsze, a na skórze pozostają widoczne białe prążki, wyglądające jak długie blizny, wyczuwalne w dotyku. Ich leczenie jest trudniejsze. Zazwyczaj ogranicza się do poprawienia stanu skóry, ale nie pozwala całkowicie zlikwidować defektu.
Usuwanie rozstępów
W fazie pierwszej, kiedy rozstępy są jeszcze czerwone, pomoże stosowanie odpowiednich kosmetyków, a także masaże oraz specjalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym – na przykład peeling kwasem glikolowym, mikrodermabrazja lub mezoterapia bezigłowa.
Białe rozstępy można próbować leczyć maściami, żelami i różnymi kremami na blizny i bliznowce (na przykład krem NoScar), ale wymaga to cierpliwego i długotrwałego stosowania. Po pomoc warto się też zgłosić do gabinetu dermatologii estetycznej. Popularnym zabiegiem stosowanym w walce z białymi rozstępami jest peeling kwasem trójchlorooctowym oraz dermabrazja laserowa.
Profilaktyka
Najlepszą metodą profilaktyki jest unikanie częstych wahań wagi oraz dieta bogata w witaminy A, E, PP i B5 oraz mikroelementy (zwłaszcza cynk i krzem). Ważne jest również stosowanie żeli i kosmetyków przywracających skórze odpowiednie nawilżenie, elastyczność i gładkość.
E.O.
Kobiety są dwa razy częściej narażone na rozstępy niż mężczyźni. Te podłużne pręgi przypominające blizny tworzą się zazwyczaj u nastolatków i osób młodych. W przypadku dziewcząt najczęściej pojawiają się na biodrach i górnej części ud oraz na piersiach i ramionach. U mężczyzn zaś – po bokach pleców i w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, a u trenujących – także w okolicy obręczy barkowej. Trzeba z nimi walczyć, by nie pozostały do końca życia.