Naturalne, świeżo wyciśnięte soki z owoców i warzyw to prawdziwa skarbnica zdrowia. Nie tylko uzupełniają niezbędne dla organizmu witaminy i minerały, lecz także wspomagają leczenie przewlekłych schorzeń oraz usuwają toksyny.

 

U osób borykających się z problemami trawiennymi doskonale się sprawdzają soki z owoców i warzyw. Już po około kwadransie po ich spożyciu organizm przyswaja aż 70 proc. wypitego napoju. Świeżo wyciśnięte soki należą do tak zwanej „żywej żywności” (ang. living food), czyli pochodzącej z naturalnych upraw oraz spożywanej na surowo, bez gotowania. Dzięki temu produkty te zachowują wszelkie właściwości odżywcze i zdrowotne.

Reklama

 

Rola warzyw i owoców w poszczególnych chorobach

Powszechnie wiadomo, że warzywa i owoce zawierają prawdziwe bogactwo substancji wspomagających organizm w walce z różnymi chorobami. Sok sporządzony z marchwi, buraka, rzepy, szpinaku oraz jabłek pomaga w walce z osteoporozą (dzięki dużej zawartości witaminy C i D oraz minerałów: wapnia, fosforu, magnezu i potasu). Świeżo wyciśnięty sok z marchwi, sałaty, selera, pietruszki oraz szpinaku korzystnie wpływa na układ kostny. Napój sporządzony z jabłek, dyni, pomidorów i cytryny pomaga w walce z nadwagą oraz oczyszcza organizm. Na bóle reumatyczne, zaparcia, skurcze oraz kolki jelitowe dobry będzie sok z marchwi i szpinaku (w proporcjach 1:2). Wszelkiego rodzaju choroby skórne, takie jak egzemy i wypryski, ukoi sok sporządzony z ogórka, sałaty oraz marchwi. W celu poprawienia koncentracji oraz zwiększenia ogólnej odporności organizmu zaleca się spożywanie świeżo wyciśniętego soku z czarnej porzeczki, ogórka, grejpfrutów oraz jabłek.

 

Choroby nowotworowe a soki owocowo-warzywne

Z badań wynika, iż ważną funkcję w walce z chorobami nowotworowymi pełni właściwe odżywianie. Osoby regularnie spożywające owoce i warzywa rzadziej chorują na raka. Najsilniejsze działanie przeciwrakowe ma beta-karoten zawarty między innymi w morelach, melonach, szpinaku czy marchwi. Również witamina C występująca w jagodach, owocach cytrusowych, czarnej porzeczce, kapuście i papryce odgrywa ważną rolę w walce z tą chorobą. Minerały takie jak magnez, selen i wapń oraz związek o nazwie likopen również mają działanie antyrakowe. Substancje te znajdziemy je w fasoli, kapuście, marchewce oraz pomidorach. Zalecane są również wszelkiego rodzaju warzywa zielone. Oczywiście trzeba pamiętać, by warzywa i owoce lub świeżo wyciśnięte soki spożywać systematycznie każdego dnia, minimum 5 razy dziennie, aby przyniosły one pożądany efekt.