Otyłość jest przypadłością nękającą populacje rozwiniętych krajów. Szacuje się, że na świecie jest obecnie ponad miliard osób z nadwagą, z czego aż 300 milionów cierpi z powodu otyłości, która często prowadzi do innych chorób przyczyniających się do przedwczesnej śmierci.

Istnieje wiele strategii walki z niepotrzebnymi kilogramami, ale jedną z najbardziej interesujących wydaje się korzystanie ze składników funkcjonalnych. Nazwą ta określa się związki występujące w określonych pokarmach i korzystnie wpływające na stan zdrowia i zwiększenie odporności organizmu.

Za sojuszników w walce z redukcją tkanki tłuszczowej uważa się dwa składniki funkcjonalne – sprzężony kwas linolowy (CLA), zwany również kwasem rumenowym, i resweratol. Naukowcy dowiedli, że choć właściwości przypisywane CLA wskazują, iż zapobiega on przybieraniu na wadze i odkładaniu się tłuszczu, bowiem hamuje jego syntezę i zwiększa utlenianie się kwasów tłuszczowych, nadal nie znamy efektu zastosowania kwasu rumenowego w diecie niskokalorycznej, która jest jednym ze sposobów walki z otyłością. Podobnie jest z resweratolem, o którym wiemy, że charakteryzuje się zmniejszaniem ilości lipidów we krwi, ale jego działanie na odkładający się tłuszcz nadal nie zostało dokładnie zbadane.

Temu zagadnieniu więcej uwagi poświęcił zespól badawczy, w którym uczestniczyła Arrate Lasa, naukowiec z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Kraju Basków.

Wyniki, jakie uzyskał ten zespół, wykazują, że CLA nie przyspiesza chudnięcia czy redukcji tkanki tłuszczowej, do której dochodzi na skutek zastosowania diety niskokalorycznej. Nie wpływa także na zwiększenie lipolizy ani poprawę homeostazy glukozy czy aktywność insuliny w większym stopniu niż sama dieta. Zupełnie inaczej ma się sprawa z resweratrolem. Poprzez aktywację lipolizy redukuje on gromadzenie się trójglicerydów w adipocytach (komórkach syntetyzujących i magazynujących tłuszcze proste) zarówno myszy, jak i ludzi.

Na podstawie tych informacji, można wyciągnąć wniosek, że podczas gdy CLA nie jest związkiem skutecznym w leczeniu otyłości, to resweratol w połączeniu z niskokaloryczną dietą może stać się pożytecznym narzędziem redukującym tkankę tłuszczową, a więc pomocnym w walce z nadwagą. Niezbędne okazują się dalsze badania, które po pierwsze opiszą wszystkie efekty działania resweratolu i jego mechanizmów aktywacyjnych, poddając przy tym obserwacji jego ewentualne skutki uboczne i toksyczność, a po drugie – potwierdzą uzyskane wcześniej wyniki w eksperymencie przeprowadzonym na ochotnikach.

 

Źródło: www.sciencedaily.com